kpb

Białe piekło na Piz Palü (The White Hell of Pitz Palu)

tytuł oryginalny: Die weisse Hölle vom Piz Palü

reżyseria: Arnold Fanck, Georg Wilhelm Pabst
aktorzy: Leni Riefenstahl, Gustav Diessl, Ernst Petersen, Ernst Udet

czas trwania: 75 min.
produkcja: Niemcy 1929
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles
info: 18. Festiwal Filmu Niemego

Nowożeńcy Karl i Maria w alpejskiej chacie poznają doktora Kraffta, który - dręczony obsesją po śmierci swojej żony - ciągle poszukuje jej w górach. Razem z nim w roli przewodnika rozpoczynają wspinaczkę na Piz Palü, nie spodziewając się nadciągającej burzy.

Imponujące dzieło austriackiego reżysera Georga Wilhelma Pabsta oraz Arnolda Fancka - prekursora niemieckiego filmu górskiego. Zdjęcia realizowane były w Masywie Bernina w Alpach. W filmie wystąpiła jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci niemieckiego kina, Leni Riefenstahl oraz as myśliwskiego lotnictwa, Ernst Udet, który gra samego siebie. Riefenstahl wspinała się bez zabezpieczenia, nabawiła odmrożeń i omal nie straciła życia w lawinie.

Do roku 1996 oryginalna dwugodzinna wersja filmu uznawana była za zaginioną. Obraz został odnowiony w 1997 roku przez Stiftung Deutsche Kinemathek.

Filmy Fancka są wspaniałe formalnie: zachwycają kadrami przedstawiającymi majestat ośnieżonych gór, zdumiewają dynamiką jazd kamery prowadzonej przez świetnych operatorów-narciarzy (...), budzą podziw fenomenalnymi zdjęciami lotniczymi i nocnymi, które obrazują górskie akcje ratunkowe w świetle pochodni (...) Mistrzowsko też operują suspensem trzymając widza w napięciu niemal od pierwszej do ostatniej minuty.
Tomasz Kłys “Film niemiecki w epoce wilhelmińskiej i weimarskiej”

Białe piekło na Piz Palü pozostawiło po sobie trwały ślad w historii kinematografii inspirując wielu twórców. Odniesienia do filmu pojawiają się m.in. w Bękartach wojny Quentina Tarantino. 

 

// Young couple helps a desperate man to look for his wife up on the slopes of Piz Palu. An impressive mountain film starring Leni Riefenstahl.

 

Film prezentowany w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego

muzyka na żywo // live music: Pin Park (PL)

 

FRAGMENT FILMU:

Bookmark and Share