kpb

David Lynch, żyć sztuką

tytuł oryginalny: David Lynch: The Art Life

reżyseria: Jon Nguyen, Rick Barnes
aktorzy: David Lynch

czas trwania: 90 min.
produkcja: USA/Dania 2016
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Master of Art Film Festival 2017: najlepszy dokument o sztuce i fotografii
MFF w Wenecji 2016: nominacja do nagrody Venezia Classici dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie
MFF w Londynie 2016: nominacja do nagrody Griersona

Biała, nastroszona fryzura, która jest już tak ikoniczna jak wąsy Salvadora Dalego. Przeorana wiekiem, ale przy tym pogodna twarz. Wiecznie zapalony papieros i kłęby dymu, które tworzą skomplikowane, być może prorocze wzory. David Lynch pracuje w swoim warsztacie. Pokrywa płótna wizerunkami zdeformowanych postaci, lepi z masy coś na kształt narośli, wygina druty i tworzy z nich supły. Jest tak skupiony, że aż autystyczny. W przerwach skrzekliwym głosem opowiada o latach, kiedy jeszcze nie uchodził za największego żyjącego surrealistę i wzorcowy przykład człowieka renesansu. O rozwijanej od wczesnej młodości pasji malarskiej. O epifanii, w wyniku której doszedł do wniosku, że chce, aby jego obrazy zaczęły się ruszać. A także o mrocznych i intensywnych momentach, które mogły mieć wpływ na jego wyobraźnię: powracających napadach lęku, spędzaniu czasu w złym towarzystwie czy spotkaniu z wałęsającą się po ulicy nagą kobietą.

Twórca takich filmów jak Mulholland Drive, Zagubiona autostrada czy kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks, zabiera widzów w podróż do czasu, który uformował go jako człowieka i artystę. Od idyllicznego dzieciństwa w małym amerykańskim miasteczku aż po mroczne ulice Filadelfii, ten fascynujący dokument pozwala prześledzić życie jednego z najbardziej enigmatycznych reżyserów filmowych. Pozwala lepiej zrozumieć jego niepowtarzalną wizję i wyobraźnię sięgając do tworzonej przez Lyncha sztuki, muzyki i wczesnych produkcji filmowych.

 

| David Lynch takes us on an intimate journey through the formative years of his life. From his idyllic upbringing in small town America to the dark streets of Philadelphia, we follow Lynch as he traces the events that have helped to shape one of cinema's most enigmatic directors. David Lynch the Art Life infuses Lynch's own art, music and early films, shining a light into the dark corners of his unique world, giving audiences a better understanding of the man and the artist. As Lynch states "I think every time you do something, like a painting or whatever, you go with ideas and sometimes the past can conjure those ideas and color them, even if they're new ideas, the past colors them."

 

Film prezentowany w ramach: David Lynch, żyć sztuką - pokaz specjalny

 

 ZWIASTUN:

Bookmark and Share