Black Film Critics Circle Awards 2016: wyróżnienie
MFF w Chicago 2016: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
FF w Filadelfii 2016: Nagroda Publiczności
MFF w Toronto 2016: People's Choice Award
Festiwal Filmu Dokumentalnego w Salonikach 2016: Nagroda Amnesty International
DocAviv Film Festival 2017: wyróżnienie
MFF Jameson w Dublinie 2017: najlepszy film dokumentalny
Oscary 2017: nominacja do nagrody za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
MFF w Berlinie 2017: wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności w sekcji Panorama
W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę Remember This House. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.
Peck zestawia liryczną retorykę Baldwina z bogatym materiałem archiwalnym, łączy przeszłość antyrasistowskich ruchów obywatelskich z teraźniejszym działaniem aktywistów z ruchu #BlackLivesMatter. Zadaje też pytania o reprezentację czarnoskórych w Hollywood i poza nim, snuje refleksję nad spuścizną przemocy na tle rasowym, która wciąż przenika USA. Zachęca do znalezienia głębszych powiązań pomiędzy życiem i zabójstwem trzech liderów ruchu walczącego z rasizmem, stawiając pytanie o definicję nie tylko bycia czarnoskórym w Ameryce, ale również bycia innym. Film jest epicką opowieścią o irracjonalnym stosunku do „Innego” i nie dotyczy tylko konfliktu rasowego w USA. Można by ten konflikt uznać za absurdalny, gdyby nie tragiczne skutki, jakie się z nim wiążą.
| In 1979, James Baldwin wrote a letter to his literary agent describing his next project, "Remember This House." The book was to be a revolutionary, personal account of the lives and assassinations of three of his close friends: Medgar Evers, Malcolm X and Martin Luther King, Jr. At the time of Baldwin's death in 1987, he left behind only 30 completed pages of this manuscript. Filmmaker Raoul Peck envisions the book James Baldwin never finished.
Pokaz w ramach: Wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy
(Wcześniej w ramach: Conrad Festival 2017, Wirtualny SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina)
ZWIASTUN: