kpb

Twój Vincent (Loving Vincent)

tytuł oryginalny: Loving Vincent

reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
aktorzy: Robert Gulaczyk, Saoirse Ronan, Jerome Flynn, Aidan Turner, John Sessions, Helen McCrory, Eleanor Tomlison, Douglas Booth, Holly Earl

czas trwania: 95 min.
produkcja: Polska/Wielka Brytania 2016
premiera: 2017-10-06
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego
Złote Globy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: film otwarcia, konkurs główny
Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy 2017: Nagroda Publiczności
MFF w Szanghaju 2017: Złoty Kielich dla najlepszego filmu animowanego


27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?


Twój Vincent to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie.  Został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie przemalowana w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.


Współautorem scenariusza do filmu jest prozaik i tłumacz Jacek Dehnel, zdjęcia współtworzył Łukasz Żal (Ida, Joanna), autorem muzyki jest Clint Mansell, a wśród producentów znalazł się wybitny operator Sean Bobbitt. W filmie wystąpili m.in. debiutujący na wielkim ekranie Robert Gulaczyk w roli van Gogha oraz Saoirse Ronan (Brooklyn), Aidan Turner (Hobbit: Niezwykła podróż) i Douglas Booth (Klub dla wybrańców).

 

| The tragic story of the life and death of Vincent van Gogh, one of the world’s most acclaimed painters, as told through his excellent works. Loving Vincent is the world’s first feature painted animation.

 

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 6, Europejski Dzień Kina Artystycznego 2017, Twój Vincent - pokazy przedpremierowe, Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 1: Filmy, które cię odprężą oraz Letnie Tanie Kinobranie 2023 - Tydzień 2: Kolor niebieski.

 

ZWIASTUN ORYGINALNY:

Bookmark and Share