kpb

Fantastyczna kobieta (A Fantastic Woman)

tytuł oryginalny: Una mujer fantástica

reżyseria: Sebastián Lelio
aktorzy: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Antonia Zegers

czas trwania: 105 min.
produkcja: Chile/USA/Niemcy/Hiszpania 2017
premiera: 2017-10-06
język: hiszpański
napisy: polskie, angielskie
in Spanish with Polish and English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2018: chilijski kandydat do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
MFF w Berlinie 2017: udział w konkursie głównym, specjalne wyróżnienie Jury Ekumenicznego, najlepszy scenariusz (Sebastián Lelio, Gonzalo Maza), nagroda Teddy dla najlepszego filmu o tematyce LGBT

Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.

 

| Orlando (Francisco Reyes) has planned a birthday surprise for his much younger partner, Marina (Daniela Vega). He gives her the present during a romantic evening in Santiago. After coming back home he suddenly collapses. Marina takes him to a hospital, where she has to confront not only his family, but the medical staff and police who act hostile towards her. Soon she will have to fight for the right to her feelings, her dignity and grief.

 

Reżyser Fantastycznej kobiety wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca Świętej rodziny, Roku tygrysa czy Glorii) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

 

Niesamowity, bardzo angażujący portret kobiety, mającej ponadludzką zdolność akceptacji siebie, bez względu na to, co myślą inni.
The Playlist

 

Film prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2018:
tydzień 4: Czas leczy rany

Wcześniej w ramach: DKF Wysokich Obcasów

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share