kpb

Siostry

tytuł oryginalny: Siostry

reżyseria: Justyna Tafel

czas trwania: 45 min.
produkcja: Polska/Afganistan 2017
język: angielski, dari
napisy: polskie
in English and Dari with Polish subtitles

Bohaterkami są trzy siostry: Gaisu, Zohra i Parastu. Uroda najstarszej okazała się źródłem wielkiego dramatu. Jako 13-latka straciła ojca, który nie zgodził się na wydanie córki za mąż za lokalnego watażkę. Parastu miesiącami, dzień i noc, przebrana za mężczyznę z karabinem w ręku broniła się przed porwaniem. Kiedy w końcu udało jej się uciec z rodzinnej wsi dramat się nie skończył. Teraz to jej 6-letnia siostra Gaisu została przyrzeczona synowi bandyty. Gaisu cudem uniknęła przymusowego małżeństwa i wyemigrowała do USA, skąd wróciła dopiero rok temu, aby wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu pomagać kobietom w uniknięciu podobnego losu.  Najmłodsza z sióstr Zohra również nosi głęboko w sobie żałobę i pragnie “uwolnić się od smutku”. 

Poprzez historię trzech sióstr odkrywamy ciemną  i jasną stronę życia kobiet w Afganistanie. Tradycyjna mentalność zabrania im pracować, kształcić się, wychodzić z domu bez męża lub krewnego, korzystać z rozrywek, a nawet chodzić do lekarza. Jednakże mają one swoje strategie oporu i walczą o niezależność.

 

Niezwykły dokument opowiadający o zetknięciu kultur Wschodu i Zachodu, o marzeniach, wierze w zmiany i walce o prawo do wolności. Pozwala widzom wyruszyć w w głąb kobiecego świata Afganek oglądanego okiem Polek. Działaczki ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety wyruszyły do Afganistanu, by w imię solidarności wesprzeć swoje siostry, nawiązać współpracę w ramach projektu Młode kobiety na rzecz zmiany, dać oparcie i nakręcić ważny film.

Tak zrodziły się siostrzane więzy.

 

ZWIASTUN:

Film powstał w ramach projektu międzynarodowego Młode kobiety na rzecz zmiany, współfinansowanego przez Komisję Europejską, Program Erasmus+. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Aktywne Kobiety.

Bookmark and Share