kpb

Ptaki śpiewają w Kigali (Birds are singing in Kigali)

tytuł oryginalny: Ptaki śpiewają w Kigali

reżyseria: Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
aktorzy: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński

czas trwania: 113 min.
produkcja: Polska 2017
premiera: 2017-09-22
język: polski, angielski i Kinyarwanda
napisy: polskie, angielskie
in Polish, English and Kinyarwanda with Polish and English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Festiwal Filmowy w Gdyni 2017: Srebrne Lwy (Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze), najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Eliane Umuhire, Jowita Budnik), najlepszy montaż (Katarzyna Leśniak)
MFF w Karlowych Warach 2017: nominacja do Kryształowego Globu, nagroda dla najlepszej aktorki (Jowita Budnik, Eliane Umuhire)
MFF w Locarno 2016: Nagroda FIRST LOOK

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów Papusza i Plac Zbawiciela.

 

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, kobieta decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

 

| In 1994 Rwanda a Polish woman ornithologist saves Tutsi girl from certain death. After a few years they both revisit Africa on an emotional journey full of painful memories.

 

Film prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2018:
tydzień 4: Czas leczy rany

ZWIASTUN:

Bookmark and Share