kpb

Bracia Lumière

tytuł oryginalny: Lumière ! L'aventure commence

reżyseria: Thierry Frémaux
aktorzy: Thierry Frémaux, Martin Scorsese, Auguste Lumière, Louis Lumière

czas trwania: 90 min.
produkcja: Francja 2016
premiera: 2017-09-01
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles
info: 18. Festiwal Filmu Niemego

Porywająca historia narodzin kina, z pasją i humorem opowiedziana przez Thierry’ego Frémaux – dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. Dokument Bracia Lumière to unikalne spojrzenie na Francję i świat z początków współczesnej ery. A przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dla dzisiejszego kina.

W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: Wyjście robotników z fabryki czy Polewacz polany. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji, Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów, wśród których znalazły się klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystkie one – zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K – zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière.

 

Oto nadszedł czas, gdy kino zeszło z drzew i wyszło z mórz na brzeg. Gdy człowiek z magiczną kamerą przystanął na skwerach i w kawiarniach. Gdy ekran stał się oknem w nieskończoność. Oto nadeszła era braci Lumière.
Henri Langlois

Bracia Lumière byli potomkami Flauberta, impresjonistów oraz Stendhala, który ze zwierciadłem przechadzał się po gościńcu.
Jean-Luc Godard

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share