kpb

Split

tytuł oryginalny: Split

reżyseria: M. Night Shyamalan
aktorzy: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson

czas trwania: 116 min.
produkcja: USA 2016
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Nagrody Akademii Science-Fiction, Fantasy i Horroru - Saturny 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego thrillera oraz najlepszej aktorki drugoplanowej (Betty Buckley)

Człowiek z osobowością wieloraką może myślami wpłynąć na biochemię swojego ciała. W ciele Kevina (James McAvoy) tkwią aż 23 osobowości. To one podpowiadają mu, co robić. Mężczyzna porywa, a następnie przetrzymuje w swoim domu trzy nastolatki. Tymczasem do głosu zaczyna dochodzić dwudziesta czwarta i najgroźniejsza z jego jaźni. Więzione dziewczyny muszą uciec zanim ciałem Kevina zawładnie Bestia... Jak zawsze w przypadku kina Shyamalana, twórcy Szóstego zmysłu i Osady, możemy spodziewać się tajemniczego klimatycznego kina grozy na pograniczu jawy i nierzeczywistości.

 

| Three girls are kidnapped by a man with multiple personality disorder. They must try to escape before the apparent emergence of a so called Beast.

 

PRASA O FILMIE:

Żeby dźwignąć na barkach całą historię (...) McAvoy oddziela kolejne "maski" grubymi, nieraz wręcz karykaturalnymi krechami, ale nie zatrzymuje się na fasadzie, kombinuje też wgłąb, miesza tonacje. (...) Z czasem aktor odsłania jednak całe spektrum odcieni: od komediowego do dramatycznego. I jeśli momentami czujemy przesyt, aż do punktu niewygody - tak miało być. Shyamalan raz za razem prowokuje podobne wrażenie, podchodząc ze swoją kamerą nieprzyjemnie blisko twarzy Kevina, wrzucając nas za granicę strefy komfortu - zarówno jego, jak i naszej.
Jakub Popielecki, Filmweb.pl

Pokaz w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 8: Tajemnice życia

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share