kpb

21 x Nowy Jork

tytuł oryginalny: 21 x Nowy Jork

reżyseria: Piotr Stasik

czas trwania: 70 min.
produkcja: Polska 2016
premiera: 2017-07-21
język: angielski, chiński
napisy: polskie
in English and Chinese with Polish subtitles

56. Krakowski Festiwal Filmowy 2016: Nagroda Specjalna w konkursie ogólnopolskim
Europejskie Nagrody Filmowe 2016: nominacja do nagrody dla najlepszego dokumentu

Dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, opowiedziany głosami 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze. Podróżni w różnym wieku, o różnych kolorach skóry, pochodzą z różnych zakątków świata i z różnych powodów znaleźli się w Nowym Jorku. Kamera, z podziemia, wychodzi za nimi na powierzchnię, aby obserwować chwile z ich życia – od śmiesznych i absurdalnych do dramatycznych i pełnych smutku. Bohaterowie szukają miłości, ale nie mają na nią siły. Międzyludzkie więzi rozpadają się w zgiełku mediów społecznościowych. Seks staje się synonimem intymności.
 
Ten wielopoziomowy film o tęsknocie za emocjami, potrzebie komunikacji i kontemplacji samotności jest też esejem o ekscentrycznych, ekstrawaganckich lub po prostu zabawnych filozofiach życiowych, które wymyślamy, aby jakoś przetrwać. Oniryczne obrazy Nowego Jorku, intymna narracja i klimatyczna muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu widz ma szansę zbliżyć się do nieznajomych i pochylić się nad ich losem. W końcu, film ten jest również lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli starczy nam odwagi.

 

| An intimate portrait of the city and its people. We meet the characters in the NYC subway and we follow them to the surface finding out about their lives, cravings, passions, hopes and dreams - sometimes lost and sometimes still waiting to be fulfilled. What comes out of it is an emotional tale of solitude that haunts us in 21st Century Western world.

Pokaz w ramach: 21 x Nowy Jork - pokaz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki #2
(wcześniej: 21 x Nowy Jork - pokaz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki)

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share