kpb

BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny (Beksinskis. A Sound and Picture Album)

tytuł oryginalny: BEKSIŃSCY. Album Wideofoniczny

reżyseria: Marcin Borchardt
aktorzy: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński

czas trwania: 85 min.
produkcja: Polska 2017
premiera: 2017-11-10
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles

57. Krakowski Festiwal Filmowy 2017: premiera, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym
Sopot Film Festival 2017: Nagroda Publiczności w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Historia wybitnego polskiego malarza - Zdzisława Beksińskiego i jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem - niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający, dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestsellerowej, nominowanej do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. Beksińscy. Portret podwójny (wyd. Znak).

 

PRASA O FILMIE:

Dostajemy film dokumentalny, który ogląda się niczym fabularną opowieść. […] „Beksińscy” Borchardta w fascynujący sposób wykorzystują „żywe” archiwalia jako artystyczne tworzywo, ale przede wszystkim po to, by maksymalnie zbliżyć się do faktów.
Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny


Z wideofonicznych śladów Borchardt tworzy przejmującą historię o paradoksach życia artysty. O nadwrażliwości i depresji, z którą można żyć, ale czasem się nie da. O stojącej z boku, pozwalającej mężczyznom na ich dziwactwa Zofii. Ale też o ojcu i synu: tak różnych, a zarazem tak podobnych, również zewnętrznie.
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

 

| The story of an outstanding Polish painter, Zdzislaw Beksinski, and his complicated relationship with his son, Tomek, an extremely popular music journalist who suffered from depression and made numerous attempts to commit suicide.

 

Pokaz w ramach: Conrad Festival 2017
(Wcześniej w ramach: Studencki Nocny Klub Filmowy na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym)

 

TEASER:

 

W ramach Conrad Festival 2017, pokazowi towarzyszy projekcja filmu:

PARS PRO TOTO | PARS PRO TOTO
reż. Katarzyna Łęcka, Polska 2016, 30'

 

Festiwal Filmowy w Gdyni 2017: udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

Po śmierci żony i jedynego syna, starzejący się artysta malarz, odcina się od świata i ludzi. Choroba zmusza go do przyjęcia pomocy od młodej rehabilitantki. Jerzy Radziwiłowicz i Anna Grycewicz w historii opartej na prawdziwych wydarzeniach z życia Zdzisława Beksińskiego.

| After the death of his wife and his only son, an aging painter cuts himself off from the world and from people and attempts to exist in his empty flat.

Partner pokazu: Studio Munka

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share