kpb

Maria Skłodowska-Curie

tytuł oryginalny: Maria Curie

reżyseria: Marie Noëlle
aktorzy: Karolina Gruszka, Charles Berling, Arieh Worthalter, Izabela Kuna, Daniel Olbrychski, Piotr Głowacki

czas trwania: 100 min.
produkcja: Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015
premiera: 2017-03-03
język: francuski, niemiecki, angielski, polski
napisy: polskie
in French, German, English and Polish with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Bavarian Film Awards 2017: najlepszy reżyser (Marie Noëlle), najlepsza scenografia

Wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

 

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. Albert Einstein miał o niej powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniła się pod wpływem sławy.

 

| The story of an extraordinary woman, forced to leave her homeland and move to France to begin the scientific career that would bring her global acclaim. In all written texts on Marie Skłodowska-Curie, she would be presented only in terms of her genius.

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 2: Kobieta
i życie

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share