kpb

Tancerka

tytuł oryginalny: La danseuse

reżyseria: Stéphanie Di Giusto
aktorzy: Soko, Lily-Rose Depp, Gaspard Ulliel, Mélanie Thierry

czas trwania: 108 min.
produkcja: Francja/Belgia/Czechy 2016
premiera: 2016-12-23
język: francuski, angielski
napisy: polskie
in French and English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Kiedy Marie-Louise Fuller przyszła na świat na amerykańskiej prowincji, absolutnie nic nie wskazywało na to, że ta dziewczynka w przyszłości zostanie gwiazdą Opery Paryskiej i europejskich kabaretów czasu Belle Epoque. Ukryta za metrami jedwabiu, z ramionami przedłużonymi o długie drewniane drążki, Loïe co wieczór elektryzowała publiczność tańcem, który nazwano serpentynowym. Fuller szybko stała się ikoną epoki, symbolem pokolenia. Jej zawoalowane ruchy sceniczne, okraszone grą świateł, miały przemożny wpływ na sztuki plastyczne i nie tylko. Do stóp tancerki padali bracia Lumière, Toulouse-Lautrec, Auguste Rodin. Wysiłek fizyczny grożący niejedną kontuzją, permanentny blask świateł szkodliwych dla oczu – nic nie było w stanie powstrzymać tancerki w bezustannym dążeniu do perfekcji. Dopiero spotkanie z młodziutką, niezwykle uzdolnioną Isadorą Duncan doprowadziło do upadku legendy...

 

PRASA O FILMIE:

Sekwencje taneczne zapierają dech w piersiach i rzucają na kolana.
Ben Croll, The Wrap


Film wizualnie prezentuje się pięknie, a Soko oddaje całą gamę emocji swojej bohaterki.
Brogen Hayes, Movies.ie

Oszałamiająco piękne kostiumy i muzyka Maxa Richtera i Nicka Cave’a , czynią ten projekt bardzo udanym.
Leslie Felperin, The Hollywood Reporter


REŻYSERKA O FILMIE:

(...) Uderzyło mnie, że choć swoim „serpentynowym tańcem” Fuller dosłownie zrewolucjonizowała sztukę sceniczną schyłku XIX wieku, dziś już nikt lub prawie nikt tej pionierki nie pamięta.

Walka tej dziewczyny, wychowanej w gospodarstwie rolnym amerykańskiego Środkowego Zachodu, o uznanie artystyczne zdała mi się szczególnie inspirująca. Ona nie była atrakcyjna fizycznie, jej uroda daleko odbiegała od kanonu obowiązującego w tamtych czasach. Fuller miała mocną budowę wiejskiej dziewczyny, czuła się jak więźniarka we własnym ciele. Mimo to instynktownie wynalazła ruchy, które rozsławiły ją na cały świat. Na scenie na nowo odkryła swoje ciało, wyzwoliła się, w pewnym sensie – ponownie narodziła.

Zależało mi, aby w filmie uchwycić tę wewnętrzną walkę, pokazać jak Fuller ucieka w sztukę, na scenie pozbywa się zahamowań, przekuwa swój niepokój w energię, w eksplozję życia. W tej postaci jest nietuzinkowa mieszanka wytrzymałości, siły woli i kruchości. - Stéphanie Di Giusto

| Loïe Fuller was the toast of the Folies Bergères at the turn of the 20th century and an inspiration for Toulouse-Lautrec and the Lumière Brothers. The film revolves around her complicated relationship with protégé and rival Isadora Duncan.

 

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 4.: Życie jest muzyką

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share