kpb

Zew morza (The Call of The Sea)

tytuł oryginalny: Zew morza

reżyseria: Henryk Szaro
aktorzy: Jerzy Marr, Maria Malicka, Nora Ney

czas trwania: 125 min.
produkcja: Polska 1927
język: plansze w języku polkim i angielskim
intertitles in Polish and English
info: 17. Festiwal Filmu Niemego

Dwunastoletni Stach marzy o podróżach po dalekich oceanach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i zdobywa serce córki właściciela. Dostaje propozycję zostania jego wspólnikiem i zięciem. Jedzie do rodzinnej wsi po błogosławieństwo swoich rodziców. Spotkanie z Hanką, towarzyszką dziecięcych zabaw wzbudza w nim wątpliwości.


Zew morza to najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney.

 

kopia dźwiękowa z muzyką // sound print with music by: Krzesimir Dębski

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Partner: Filmoteka Narodowa w Warszawie

Pokaz w ramach: 17. Festiwalu Filmu Niemego

 

ZWIASTUN:

 

PARTNERZY:

 

Bookmark and Share