kpb

Powidoki (Afterimage)

tytuł oryginalny: Powidoki

reżyseria: Andrzej Wajda
aktorzy: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski

czas trwania: 100 min.
produkcja: Polska 2016
premiera: 2017-01-13
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

(fot. Anna Włoch/Akson Studio)

Polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 2016
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: Specjalna Pozakonkursowa Nagroda Jury (Andrzej Wajda)


Akcja filmu dzieje się w Łodzi w latach 1948-1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury. Strzemiński - w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu - nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków.


Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

Pokaz w ramach przeglądu filmów Wajdy historie prawdziwe (2016)

 

| Polish candidate for the Academy Awards 2016 

A film about Polish artist Władysław Strzemiński, a pioneer of Polish avant-garde, who refused to succumb to socialist realism and suffered the consequences of his artistic choices.

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 3.: Prawdziwe życie

 

ZWIASTUN | Trailer:

        

Bookmark and Share