kpb

Zwierzęta nocy

tytuł oryginalny: Nocturnal Animals

reżyseria: Tom Ford
aktorzy: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Armie Hammer, Isla Fisher, Laura Linney, Michael Shannon

czas trwania: 116 min.
produkcja: USA 2016
premiera: 2016-11-18
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 2017: nominacja dla najlepszego aktora drugoplanowego (Michael Shannon)
Nagrody BAFTA 2017: 9 nominacji - najlepszy aktor pierwszoplanowy (Jake Gyllenhaal), najlepszy aktor drugoplanowy (Aaron Taylor-Johnson), najlepszy reżyser (Tom Ford), najlepszy scenariusz adaptowany (Tom Ford), najlepsze zdjęcia (Seamus McGarvey), najlepsza muzyka (Abel Korzeniowski), najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepsza charakteryzacja i fryzury
Złote Globy 2017: najlepszy aktor drugoplanowy (Aaron Taylor-Johnson)
MFF w Wenecji 2016: udział w konkursie głównym; Nagroda Specjalna Jury - Srebrny Lew

Susan Morrow (Amy Adams) wiedzie luksusowe życie u boku męża Huttona (Armie Hammer), choć nie czuje się spełniona i szczęśliwa. Pewnego weekendu, kiedy jej mąż udaje się w jedną z nazbyt częstych podróży służbowych, Susan otrzymuje paczkę, w której znajduje się książka „Zwierzęta nocy”, napisana przez jej byłego męża Edwarda Sheffielda (Jake Gyllenhaal). Byli małżonkowie nie mieli ze sobą kontaktu od wielu lat. W liście, dołączonym do książki, Edward zachęca ją do lektury. Maszynopis przedstawia historię Tony’ego Hastingsa (w tej roli również Jake Gyllenhaal), którego rodzinna podróż zamienia się w koszmar. Spędzając kolejną noc samotnie, Susan czyta dedykowaną jej książkę, pełną wstrząsających wizji, od których kobieta nie potrafi się uwolnić. Poruszona twórczością Edwarda Susan siłą rzeczy powraca w myślach do najbardziej intymnych momentów z ich związku. Niespodziewanie interpretuje książkę jako opowieść o zemście, opowieść, która każe jej ponownie przemyśleć wybory, jakich dokonała i rozbudzić miłość, której z różnych przyczyn się bała. Staje się czymś na kształt rozliczenia z samą sobą.

 

| A "story inside a story," in which the first part follows a woman named Susan who receives a book manuscript from her ex-husband, a man whom she left 20 years earlier, asking for her opinion. The second element follows the actual manuscript, called "Nocturnal Animals," which revolves around a man whose family vacation turns violent and deadly. It also continues to follow the story of Susan, who finds herself recalling her first marriage and confronting some dark truths about herself.

 

REŻYSER O FILMIE:

Zwierzęta nocy to opowieść ku przestrodze. Aby godzić się z wyborami, jakich dokonujemy w czasie naszego życia, i aby pamiętać, że pociągają one za sobą konsekwencje. W kulturze, w której wszystko jest tak bardzo jednorazowe, w której tak łatwo coś wyrzucić, pozbyć się czegoś, włączając w to relacje międzyludzkie, związki, ta historia opowiada o miłości, oddaniu, lojalności. To opowieść o izolacji, odosobnieniu, jakie czujemy wszyscy i docenieniu relacji międzyludzkich, które podtrzymują nas przy życiu.
Tom Ford

Autorem muzyki do filmu jest pochodzący z Krakowa Abel Korzeniowski.

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 9: Ciemna strona życia

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share