kpb

Zagubieni (Lost in Munich)

tytuł oryginalny: Ztraceni v Mnichově

reżyseria: Petr Zelenka
aktorzy: Martin Myšička, Marek Taclík, Jana Plodková, Jitka Schneiderová

czas trwania: 108 min.
produkcja: Czechy 2015
premiera: 2016-10-14
język: czeski, francuski
napisy: polskie, angielskie
in Czech and French with Polish and English subtitles

Nagrody Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej: Czeski Lew za scenariusz (Petr Zelenka) i montaż (Vladimír Barák)

 

Petr Zelenka, jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, powraca po 6 latach przerwy z komedią Zagubieni. Nowy film twórcy Roku diabła, Guzikowców, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie i Braci Karamazow to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”.

 

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

 

W swojej szalonej komedii Zelenka pokazuje, że historię pisze się nieustannie od nowa. Wszystko to z inteligentną ironią, w duchu padających w filmie słów Hrabala: Czesi to śmiejące się bestie.​​​​ Zagubieni aż proszą się o polską odpowiedź, która zmierzyłaby się z naszą własną historią.

 

Reżyser zamienia typową komedię w przewrotny mockument. Tworzy satyrę o niezwykle długim ostrzu. Drwi z Czechów, ich stosunku do przeszłości i codzienności, z narodowych stereotypów i obrazu Francuzów. Z ciętym humorem odtwarza też proces produkcji filmów (...). Przede wszystkim pokazuje jednak, jak nieustannie od nowa pisze się historię.
Krzysztof Kwiatkowski, T-Mobile Nowe Horyzonty

Film będzie wyświetlany z polskimi i angielskimi napisami.

|The film will be shown in original version with Polish and English subtitles.

 

ZWIASTUN I ZAPOWIEDŹ REŻYSERA:


     

Bookmark and Share