kpb

Kumaré. Guru dla każdego

tytuł oryginalny: Kumaré: A True Film About a False Prophet

reżyseria: Vikram Gandhi

czas trwania: 84 min.
produkcja: USA 2011
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

FF SXSW 2011: nagroda publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego
FF Napa Valley 2011: nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
Dallas Video Fest 2011: nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
Planete+ Doc Film Festival 2012


Kumaré to oświecony guru ze Wschodu, który zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi, Kumaré proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. Jego poglądy okazały się równie pożądane, co skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie, zarówno młodzi, jak i starzy, bez względu na płeć, zawód i zainteresowania.

Sedno w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zapisem tego szczególnego eksperymentu. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości. Ukrywając prawdziwą tożsamość pod postacią Kumaré, Gandhi ukazał jednak coś znacznie poważniejszego. Zobrazował, jak bardzo zagubiony jest dzisiejszy człowiek i jak silna jest w nim potrzeba transcendencji, nadziei i wiary.

| Kumaré is an enlightened guru from the East who builds a following of disciples in the West. But Kumaré is not real. He is an American filmmaker named Vikram Gandhi, who has transformed himself into Kumaré as the centerpiece of a social experiment designed to explore and test one of the world's most sacred taboos. A playful yet genuine and insightful look at belief and spirituality, the film crosses a line few have dared to cross, all to discover: from illusion comes truth.

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 9: Poznaj prawdziwy świat.


ZWIASTUN:


Bookmark and Share