kpb

Czerwony Kapitan

tytuł oryginalny: Červený kapitán / Rudý kapitán / The Red Captain

reżyseria: Michal Kollár
aktorzy: Maciej Stuhr, Marián Geišberg, Oldřich Kaiser, Zuzana Kronerová

czas trwania: 115 min.
produkcja: Słowacja/Czechy/Polska 2016
premiera: 2016-08-26
język: polski
in Polish without subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Maciej Stuhr (Glina, Drogówka, Obława) w mocnym thrillerze kryminalnym. Czerwony Kapitan to ekranizacja bestsellera Dominika Dána, który w czasie służby w policji przeżył większość z tego, co później opisał w książce. Film miał już swoją premierę na Słowacji, gdzie stał się absolutnym hitem - został znakomicie przyjęty przez publiczność i ustanowił nowy rekord liczby widzów w weekend premierowy.

Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza (Maciej Stuhr) - ambitnego, młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, wpada jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomi niebezpieczeństwa, Krauz wraz ze swoim partnerem, postanawiają rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do „Czerwonego Kapitana” - owianego złą sławą specjalisty od „ostatecznych” przesłuchań z czasów minionej władzy. Niewielu przeżyło spotkanie z nim. Z każdą minutą śledztwa wychodzi na jaw coraz więcej faktów, a podejrzenia padają na najwyższych decydentów policji i Kościoła.

Zdjęcia do filmu kręcono w Bratysławie, Pradze, Budapeszcie, Ołomuńcu oraz Krakowie. Polskim koproducentem jest firma Mental Disorder 4, która odpowiada za takie obrazy jak: W imię… Małgorzaty Szumowskiej, Baby Blues Katarzyny Rosłaniec, Kebab i Horoskop Grzegorza Jaroszuka i Czerwony pająk Marcina Koszałki.

Maciej Stuhr o swoim udziale w filmie: Naprawdę bardzo spodobał mi się scenariusz, był ciekawy i poruszający. Przeczytałem go błyskawicznie i z zaciekawieniem, co jest pierwszą oznaką świetnego thrillera. Ta propozycja była istotna dla mnie, ponieważ zagrałem w ponad 40 filmach w Polsce i zastanawiałem się, co dalej. Dla mnie praca za granicą oznacza nowe wyzwania, nowe możliwości, a także nową publiczność.


| The Red Captain is set in 1992, in the tumultuous times immediately following the Velvet Revolution, during the disintegration of Czechoslovakia. A skeleton with signs of torture is discovered at a construction site. Richard Krauz, a young and ambitious homicide investigator, is intrigued by this dreadful discovery and desperately tries to solve the mystery.

The Red Captain is a hard-hitting thriller, an adaptation of Dominik Dán's bestselling novel. The film's leading man Richard Krauz is played by Polish actor Maciej Stuhr. The Red Captain set an opening weekend record of domestic fiction films in Slovakia.

Pokaz w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 9: Ciemna strona życia

(także: pokaz przedpremierowy w ramach studenckiego Nocnego Klubu Filmowego;
przegląd Polska w Europie, Europa w Polsce)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share