kpb

Przyjaźń czy kochanie?

tytuł oryginalny: Love & Friendship

reżyseria: Whit Stillman
aktorzy: Kate Beckinsale, Chloë Sevigny

czas trwania: 94 min.
produkcja: Irlandia/Francja/Holandia 2015
premiera: 2016-06-24
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Rotterdamie 2016

Ekranizacja powieści Jane Austen, legendarnej pisarki epoki wiktoriańskiej i autorki jednej z najpopularniejszych powieści miłosnych (Duma i uprzedzenie, Rozważna i romantyczna).

W rolach głównych wystąpiły Kate Beckinsale (Twarz anioła, Aviator) oraz Chloë Sevigny (Zodiak, Broken Flowers, Nie czas na łzy). 

Przyjaźń czy kochanie? to pełna intryg historia miłosna rozgrywająca się na salonach osiemnastowiecznej Anglii. Piękna wdowa Lady Susan Vernon (Beckinsale) wyjeżdża do rezydencji swoich teściów, aby przeczekać plotkarską burzę, której jest bohaterką. Opanowując do perfekcji sztukę uwodzenia, planuje znaleźć odpowiednią partię nie tylko dla swojej pięknej córki, ale i dla siebie. O pomoc zwraca się do przyjaciółki Alice (Sevigny), jednak dwóch niezwykle przystojnych i przebiegłych zalotników skomplikuje jej plany.

Film jest pierwszą adaptacją wczesnego utworu Austen, Lady Susan, która powstała w latach 90. XVIII wieku, lecz została opublikowana dopiero w 1871 roku. Po tę powieść epistolarną sięgnął ceniony reżyser kina niezależnego, a także scenarzysta, Whit Stillman (Metropolitan, Barcelona). - To wielka radość dodać "nową Austen" do serii zwykle udanych i pamiętnych filmowych adaptacji jej niepowtarzalnej prozy - mówił. W rolach głównych wystąpiły Kate Beckinsale i Chloë Sevigny. Obie pojawiły się już razem na ekranie w innym filmie tego samego reżysera - Rytmy nocy (1998).

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 1: Żyć znaczy kochaćZWIASTUN:

Bookmark and Share