kpb

Subtelność

tytuł oryginalny: L'Hermine / Courted

reżyseria: Christian Vincent
aktorzy: Fabrice Luchini, Sidse Babett Knudsen, Eva Lallier

czas trwania: 98 min.
produkcja: Francja 2015
premiera: 2016-07-08
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

Cezary: nominacje dla najlepszego aktora (Fabrice Luchini) i najlepszej aktorki drugoplanowej (Sidse Babett Knudsen)
MFF w Wenecji, konkurs główny: nagroda za najlepszy scenariusz, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Fabrice Luchini)

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji najnowszy film mistrza francuskiego kina, spadkobiercy Érica Rohmera.

W roli głównej jeden z najlepszych współczesnych aktorów francuskich, Fabrice Luchini (U niej w domu, Żona doskonała, Zakochany Molier).

Michel Racine (Fabrice Luchini) jest sędzią. Właśnie orzeka w bardzo trudnej sprawie. Opinia społeczna swój osąd już wydała, ale Michel chce zbadać sprawę dokładniej. Czuje, że tym razem ma do czynienia z przypadkiem, który nie jest tak prosty, jak się wydaje. Oddany pracy nie myśli o niczym innym.

Sytuacja komplikuje się, kiedy w czasie procesu wśród ławników dostrzega Dittę (Sidse Babett Knudsen), z którą kiedyś się spotykał. Nie widzieli się od lat, w życiu obojga wiele zdążyło się zmienić. Ditte ma kilkuletnią córkę i stoi na życiowym rozdrożu.

Spotkanie tych dwojga staje się dla reżysera pretekstem do stwierdzenia, że stara miłość nie rdzewieje. A także do refleksji, że ferowanie wyroków leży w rękach ludzi, którzy mają swoje słabości i problemy. Pod wpływem odradzającego się uczucia oboje bohaterowie będą inaczej patrzeć na sprawę. Dramat sądowy przejmująco łączy się tutaj z historią miłosną. Tylko czy miłość okaże się dla walczących o sprawiedliwość bohaterów łaskawa?

To kolejna dobra kreacja Fabrice Luchiniego, który potrafi pokazać humanizm swojego bohatera. Boyd van Hoeij, The Hollywood Reporter

Ciepły i ludzki.
Guy Lodge, Variety
Scenarzyści zadbali o wysokiej klasy dialogi. Mehdi Omais, Metro
Delikatna i żywa sentymentalna historia. Pierre Fornerod, Culturebox
Prawdziwy klejnot. Laurent Djian, Le Nouvel Observateur 

(także w ramach Wiosny Filmów 2016)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share