kpb

Z otwartymi oczami

tytuł oryginalny: À peine j'ouvre les yeux / As I Open My Eyes

reżyseria: Leyla Bouzid
aktorzy: Baya Medhaffar, Ghalia Ben Ali, Montassar Ayari, Lassaad Jamoussi, Aymen OmraniBaya Medhaffar, Ghalia Ben Ali, Montassar Ayari, Lassaad Jamoussi, Aymen Omrani

czas trwania: 102 min.
produkcja: Francja/Tunezja 2015
język: arabski, francuski
napisy: polskie, angielskie
in Arabic and French with Polish and English subtitles
info: Netia OFF Camera

MFF Wenecja 2015: Nagroda publiczności (Venice Days)
MFF Namur 2015: Najlepszy film
MFF Saint Jean de Luz 2015: Nagroda publiczności, Najlepsza aktorka
MFF Kartagina 2015: Nagroda FIPRESCI, Nagroda TV5
MFF Dubaj 2015: Najlepszy film

 

Akcja debiutu fabularnego Leyli Bouzid rozgrywa się w 2010 roku w Tunezji, na moment przed wybuchem tzw. jaśminowej rewolucji. Osiemnastoletnia Farah stara się pogodzić szkolne obowiązki i oczekiwania swojej matki, marzącej o tym, by córka została lekarzem, z własną muzyczną pasją i zespołem, w którym śpiewa. Prawdziwymi momentami wytchnienia są dla dziewczyny nocne eskapady razem z chłopakiem i znajomymi, w ramach których włóczą się po knajpach i barach Tunisu. Tymczasem matka bohaterki, coraz bardziej zaniepokojona nie tylko jej przyszłością, ale i zmieniającym się na jej oczach politycznym klimatem, usiłuje wytłumaczyć Farze, że być może kariera wokalna wcale nie jest jej powołaniem.

Pulsujący muzyką film to z jednej strony dramat rozgrywający się na linii matka–córka, z drugiej – feministyczny komentarz do skorumpowanej rzeczywistości, w której kobiety są zmuszone do oglądania się za własne ramię niemal na każdym kroku. Pokazując niby mimochodem wydarzenia, jakie doprowadziły do Arabskiej Wiosny, reżyserka uświadamia widzom kulturowe, społeczne i polityczne zagrożenia reżimowego systemu, konfrontując go z pełną młodzieńczej energii, witalności i siły bohaterką, która nie zamierza zrezygnować ze swoich marzeń.

 

KUP BILET: TUTAJPokaz w ramach: Netia OFF Camera 2017

(także: AfryKamera 2016, IFFR Live 2016, czyli pokazy na żywo z MFF w Rotterdamie)

 

ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share