kpb

Stany rewolucji - blok krótkich metraży

tytuł oryginalny: varia

reżyseria: varia

czas trwania: 100 min.
produkcja: varia

info: AfryKamera 2016

HERBACIARNIA | THE TEA CART
reż. Abanoub Nabil, Egipt 2014, 10’

MFF Rencontres de l'Image 2015: Najlepszy film krótkometrażowy
Młody mężczyzna podąża samotnie ciemnymi uliczkami. Niebezpieczeństwo zdaje się wisieć w powietrzu. Bohater zatrzymuje się na herbatę w ulicznym kiosku. Na jednej ławce spotykają się trzy postacie, które uosabiają trzy przeciwstawne podejścia do rzeczywistości i społecznej ideologii.

WIOSENNE KWIATY | NGISH RBIÎ
reż. Intissar Belaïd, Tunezja 2014, 23’

Short Film Corner Cannes 2014
MFF Kartagina 2014: Najlepszy film krótkometrażowy

W dokumencie Intissara Belaida istotny głos w debacie społecznej zabierają dzieci. Mali bohaterowie opowiadają z przekonaniem o tunezyjskiej rewolucji i obaleniu rządów Ben Aliego. Ich wypowiedzi zostają kontrastowo zestawione ze spokojem prowincji, a także skomentowane przez animowane wstawki.

GHASSRA | GHASSRA
reż. Jamil Najjar, Tunezja 2015, 26’

MFF Dubaj 2015
Groteska z krytyczno-społecznym komentarzem w tle. Pusty krajobraz gór i jedno samotne drzewo. Taksówkarz podąża za potrzebą w to ustronne, symboliczne miejsce. Przeszkadzają mu kolejno przedstawiciele różnych grup społecznych.

A ROMEO OŻENIŁ SIĘ Z JULIĄ | ET ROMÉO ÉPOUSA JULIETTE
reż. Hinde Boujemaa, Tunezja/Belgia 2015, 18’

MFF Dubaj 2015
Film Hinde Boujemaa zaskakuje przede wszystkim uniwersalnym przesłaniem, pozbawionym politycznych dwuznaczności. Żywot starego małżeństwa trwa w monotonii - jedzenie, sprzątanie, spanie. Reżyser stawia odważną tezę - o namiętnym uczuciu Romea i Julii, bohaterów najsłynniejszego dramatu Szekspira, decydowały tragizm i burzliwość wydarzeń. Jeśli Romeo poślubiłby Julię, nie zostaliby szczęśliwym małżeństwem.

SEN O SCENIE | THE DREAMS OF A SCENE
reż. Yasser Shafiey, Egipt 2015, 23’

Satyra na kino niezależne i twórców, którzy w imię „zaangażowanej społecznie sztuki” uważają, że wszystko im się należy (a każdy powinien pracować bez należnego honorarium). Zadanie nie jest proste - znaleźć dziewczynę, która zgodzi się zgolić głowę przed kamerą.

Pokaz w ramach: AfryKamera 2016.


A ROMEO OŻENIŁ SIĘ Z JULIĄ - ZWIASTUN:
SEN O SCENIE - ZWIASTUN:

Bookmark and Share