kpb

Historia Roja

tytuł oryginalny: Historia Roja

reżyseria: Jerzy Zalewski
aktorzy: Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Wojciech Żołądkowicz, Piotr Nowak, Marcin Kwaśny, Mariusz Bonaszewski, Jerzy Światłoń, Andrzej Mastalerz

czas trwania: 140 min.
produkcja: Polska 2015
premiera: 2015-03-04

info: Pokaz specjalny

Pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.
 
Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W roli tytułowej debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant – utalentowany muzyk i wokalista.

Patronem Honorowym filmu jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
 
Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak "Rój", żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość "Roja" powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. "Rój" to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?
Jerzy Zalewski, reżyser filmu


ZWIASTUN:

Bookmark and Share