kpb

Barany. Islandzka opowieść

tytuł oryginalny: Hrútar / Rams

reżyseria: Grímur Hákonarson
aktorzy: Sigurður Sigurjónsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Bøving

czas trwania: 93 min.
produkcja: Islandia 2015
premiera: 2016-02-12
język: islandzki
napisy: polskie
in Icelandic with Polish subtitles
info: Przystanek Islandia

MFF w Cannes 2015: zwycięzca sekcji Un Certain Regard
Europejskie Nagrody Filmowe 2015 - nominacja: najlepszy film
Islandzki kandydat do Oscara 2016


Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

Barany. Islandzka opowieść - islandzki kandydat do Oscara - jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących - czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób - swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał Baranów. Islandzkiej opowieści - jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat - nie pozostawi nikogo obojętnym.

Reżyser o filmie: Dwaj bracia, żyjący obok siebie w położonej w głębi kraju dolinie, ale nieodzywający się do siebie. Nie mają nikogo, z kim mogliby porozmawiać oprócz swoich zwierząt, ale też są zbyt dumni, by odpuścić i się pogodzić. To dobry punkt wyjścia do tragikomedii albo dramatu pełnego ironicznego islandzkiego humoru. Czyli do historii, które lubię opowiadać najbardziej.

Cudownie ironiczna komedia o baranach i ludziach. Variety

Tej opowieści blisko do tonu i stylu filmów Kaurismakiego czy Benta Hamera.
Screen Daily

Mądra przypowieść o samotności, zawziętości oraz wytrwałości. Film.org.pl
| In a remote Icelandic farming valley, two brothers who haven't spoken in 40 years have to come together in order to save what’s dearest to them – their sheep. Iceland's Foreign Language Oscar submission.
Pokaz w ramach: Przystanek Islandia - przegląd filmowy

 

(Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2016, tydzień 1: Z dalekiego świata, Letnie Tanie Kinobranie 2017, tydzień 7: Życie rodzinne.)

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share