kpb

Janis

tytuł oryginalny: Janis: Little Girl Blue

reżyseria: Amy Berg

czas trwania: 103 min.
produkcja: USA 2015
premiera: 2016-01-22
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Wenecji: światowa premiera

Niezwykły dokument biograficzny nominowanej do Oscara Amy Berg (I zbaw nas od złego, West of Memphis).

Reżyserka w wyjątkowy sposób przedstawia głęboki i intymny obraz ikony rocka, bluesa oraz soulu.

W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd fragmenty listów Joplin do rodziców. Narratorką filmu jest wokalistka Cat Power.

To szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie.

Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Amy Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

Nigdy przedtem nie widziałem hipisowskiego tańca, a wtedy znalazłam się w jego środku. Nie mogłam uwierzyć - cały ten rytm i siła. Czułam się znarkotyzowana tym przeżyciem. Było to takie zmysłowe, takie wibrujące, takie głośne i szalone. Janis Joplin w rozmowie z Record Mirror, 1969.

Amy Berg podczas toruńskiego festiwalu Tofifest tak opowiadała o bohaterce swojego filmu: Możliwość zrobienia tego filmu była dla mnie wielkim szczęściem. Joplin była pierwszą kobietą, która odniosła taki sukces na amerykańskiej scenie muzycznej, miała niesamowity głos, a do tego jej muzyka jest aktualna do dzisiaj (...). Wszyscy pamiętają ją jako zwierzę na scenie, a była osobą emocjonalnie kruchą, przeżywającą wewnętrzne dramaty.

To nie tylko arcyciekawy portret artystki. Także dający do myślenia list z epoki, kiedy gwiazdy miały jeszcze prywatność.
Małgorzata Sadurska, Newsweek Polska

 

| Amy Berg directed this comprehensive look at the life and career of legendary singer/songwriter Janis Joplin, whose success in the 1960s paved the way for female artists of the future. The documentary features rare interviews and concert footage of Joplin. Musician Cat Power narrates.

 

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 4.: Życie jest muzyką

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2016, tydzień 9: Poznaj prawdziwy świat.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share