kpb

Furman śmierci

tytuł oryginalny: Körkarlen

reżyseria: Victor Sjöström
aktorzy: Victor Sjöström, Hilda Borgström, Tore Svennberg

czas trwania: 107 min.
produkcja: Szwecja 1921
język: plansze w języku szwedzkim
napisy: polskie, angielskie
intertitles in Swedish with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Oparty na noweli Selmy Lagerlöf film Victora Sjöströma to posępna alegoria śmierci i ludzkiego losu, przypominająca średniowieczny moralitet oraz Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa.

lkoholik David Holm (w tej roli reżyser Victor Sjöström) podczas sylwestrowej nocy przypomina sobie zmarłego przed rokiem przyjaciela oraz opowiedzianą przez niego legendę: ten, kto umrze ostatniej nocy w roku, przez kolejne dwanaście miesięcy będzie powoził wozem samej śmierci i zbierał do niego dusze zmarłych. Gdy Holm umiera w sylwestrową noc, na własne oczy przekonuje się o prawdziwości tego niepokojącego podania.

Furman śmierci (znany również jako Wózek widmo i Woźnica śmierci) to film o bardzo złożonej strukturze, przenoszący widza do różnych momentów z życia Davida Holma.

Dzieło Sjöströma do dziś zachwyca nowatorskimi zdjęciami Juliusa Jaenzona - czołowego operatora szkoły szwedzkiej oraz imponującymi efektami specjalnymi. Obrazy przenikających przez ściany i drzwi paranormalnych bytów osiągnięto za pomocą nowatorskiej metody nakładania na sobie dwóch taśm. Film wywarł silny wpływ na wielu późniejszych reżyserów, a nawiązania do Furmana śmierci odnaleźć można m.in. w Siódmej pieczęci Ingmara Bergmana oraz Lśnieniu Stanleya Kubricka.

Kopia cyfrowo odrestaurowana ze zbiorów Swedish Film Institute.

Film prezentowany w wersji z nagraną muzyką.


W napisanej na orkiestrę kameralną melodyjnej muzyce usłyszeć można zarówno melancholijny walc, jak i niepokojące tango, w którym smyczki imitują skrzypiące koła wozu. Autorem kompozycji jest Matti Bye - szwedzki pianista, który przez lata występował w Cinematheque w Sztokholmie, grając muzykę na żywo do filmów niemych. Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych szwedzkich kompozytorów muzyki filmowej.

| An outstanding work of the golden age of Swedish silent cinema. The film, full of innovative special effects, is based on Selma Lagerlöf’s story. The recorded music (by Matti Bye) is a melodic composition for a chamber orchestra.

Prezentowany w ramach 24. Festiwalu Filmu Niemego.

Wcześniej w ramach 16. Festiwalu Filmu Niemego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share