kpb

Rowery kontra samochody

tytuł oryginalny: Bikes vs. Cars

reżyseria: Fredrik Gertten

czas trwania: 90 min.
produkcja: Szwecja 2014

info: pokaz specjalny

IDFA Amsterdam 2014
San Francisco Green Film Festival 2015 - Najlepszy Film
UK Green Film Festival 2015 - Nagroda Publiczności
Docs Against Gravity 2015 - konkurs Warsaw Green Award
Tempo Documentary Award 2015

Dokument Rowery kontra samochody opowiada o ludziach, którzy poprzez swój tryb życia i zaangażowanie społeczne starają się walczyć z rosnącą liczbą samochodów zagarniających przestrzeń ich miast. Aline z São Paulo, przedstawicielka lokalnego ruchu rowerzystów, zachęca mieszkańców do korzystania z jednosladów mimo zastraszającej liczby rowerowych wypadków. Burmistrz Toronto, Rob Ford, nie szczędzi sił w tworzeniu ścieżek rowerowych w swoim mieście. Niedoścignionym wzorem w batalii jednośladów z samochodami jest jednak Kopenhaga. 

Film wskazuje jako wzór Amsterdam i Kopenhagę, miasta w których 40% mieszkańców codziennie porusza się jednośladem. Aktywiści z całego świata dążą do zastąpienia samochodu rowerem, a tym samym zmniejszenia emisji spalin i polepszenia warunków życia w miejskich aglomeracjach. Nierzadko muszą toczyć ciężkie batalie z władzami miast. Jak na tym tle wygląda polska rzeczywistość?

Z tej rzetelnej, komunikacyjnej kwerendy wyłania się obraz odpornej na polityczne zmiany sieci powiązań między biznesem a urzędnikami, która wpływa na codzienność mieszkańców miast. Rowery kontra samochody to także głos rozsądku w tej batalii, wskazujący rzeczywistych winnych – to nie ścieżki rowerowe czy właściciele aut tamują ruch miejski, lecz nieudolne władze. Mariusz Mikliński, Aktivist

Pokaz specjalny.


ZWIASTUN:

BIKES vs CARS TRAILER from WG Film on Vimeo.

Bookmark and Share