kpb

Czarodziejska Góra

tytuł oryginalny: Czarodziejska Góra / Magic Mountain

reżyseria: Anca Damian

czas trwania: 89 min.
produkcja: Polska/Rumunia/Francja 2015
premiera: 2015-12-11

50. MFF w Karlowych Warach 2015:
Wyróżnienie Specjalne Jury, konkurs główny

35. FF w Amiens 2015: Złoty Jednorożec, Grand Prix
Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie 2015: wyróżnienie
DOK.Leipzig 2015: nagroda MDR Film dla wyjątkowego filmu z Europy Wschodniej
Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: sekcja Inne Spojrzenie
T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu 2015: sekcja Panorama
63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian 2015: sekcja Zabaltegi
2015: 39. MFF Mostra w São Paulo; 25. Festiwal Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus; 31. MFF w Hajfie; 13. Festiwal Black Nights w Tallinie; MFF w Arras

Czarodziejska Góra
to najnowszy animowany dokument w reżyserii Anci Damian, autorki słynnego filmu Crulic. Droga na drugą stronę, laureata kilkadziesięciu nagród, m.in. w Locarno czy na Festiwalu w Gdyni. 

Czarodziejska Góra to niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę hollywoodzkiego filmu.

Winkler był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczykow i walczył pod wodzą Ahmada Szaha Massuda.

Film został zrealizowany z wielkim rozmachem artystycznym, w przeciągu 80 minut trwania filmu widzowie mogą zobaczyć sceny wykonane w kilkunastu stylistykach za pomocą wielu różnych metod animacji, kolażu i twórczej reinterpretacji istniejących materiałów filmowych. Tej niezwykłej filmowej podróży towarzyszy piękna muzyka Alexandra Balanescu. W polskiej wersji językowej w roli Adama Jacka Winklera usłyszymy Jerzego Radziwiłowicza, w rolę jego córki Ani wciela się natomiast Julia Kijowska.

Czarodziejska Góra jest rumuńsko-polsko-francuską koprodukcją. W naszym kraju wykonano dużą część animacji, którą realizował Tomek Ducki z pomocą świetnych polskich animatorów i studentów krakowskiej ASP.

Każdy kadr i ujęcie Czarodziejskiej góry (...) to artystyczne spełnienie. Dagmara Romanowska, Onet.pl
Daje do myślenia i działa na wyobraźnię. PlasterLodzki.pl


ZWIASTUN:

Bookmark and Share