kpb

Jeździec wielorybów

tytuł oryginalny: Whale Rider

reżyseria: Niki Caro
aktorzy: Keisha Castle-Hughes

czas trwania: 101 min.
produkcja: Nowa Zelandia 2002

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2004 - nominacja: najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Keisha Castle-Hughes
MFF w Toronto 2002, Festiwal Filmowy Sundance 2003, MFF w Rotterdamie 2003: nagroda publiczności
Independent Spirit Awards 2004: najlepszy film zagraniczny

Filmowe arcydzieło z Nowej Zelandii, które podbiło świat.

Bohaterami filmu są członkowie społeczności Maorysów żyjący w małej wiosce na wybrzeżu Nowej Zelandii.

Mieszkańcy nowozelandzkiej wioski Whangara żyją zgodnie z odwiecznym rytmem natury. Legenda głosi, że ich protoplastą był Paikea, który tysiące lat temu trafił tu uratowany przez wielkiego wieloryba po katastrofie swojego kanoe. Od tej pory zgodnie z tradycją przywódcą społeczności jest zawsze mężczyzna, który spełnia szereg warunków związanych ze swoim pochodzeniem.

U progu XXI wieku osobą spełniającym zawarte w legendzie wskazówki okazuje się 12-letnia dziewczynka imieniem Pai (Keisha Castle-Hughes). Mieszkańcy Whangara są wobec niej bardzo nieufni. Jedynym, który od początku w nią wierzy jest młody mężczyzna, Porourangi (Cliff Curtis). Pai postanawia udowodnić wszystkim, że jest godną spadkobierczynią legendy.

Ekranizacja popularnej powieści Witi Ihimaera. Powieść Jeździec wielorybów ma ciekawą genezę. Ihimaera, zanim został profesorem literatury Maorysów na Uniwersytecie Auckland, był konsulem w Nowym Jorku. Pewnego dnia ujrzał ze swego biura wieloryba, który płynął w górę rzeki Hudson. Wieloryb przypomniał mu o rodzinnych stronach. Krótko po tym zdarzeniu zabrał córki na film Indiana Jones. Usłyszał później, że filmowi bohaterowie najczęściej są mężczyznami, i to wcale nie jest w porządku. Tak właśnie narodził się mit paikei.

Piękny, przejmujący i magiczny film. Klub Miłośników Filmu, film.org.pl

W tej współczesnej baśni (...) jest więcej magii i emocji, niż w opowieściach o Harrym Potterze. (...) Zabawny i wzruszający. FILM


| A magical and deeply moving story of a young girl's struggle to fulfil her destiny, Whale Rider is an award-winning film from New Zealand filmmaker Niki Caro.

In a small New Zealand coastal village, Maori claim descent from Paikea, the Whale Rider. In every generation, a male heir has succeeded to the chiefly title. The time is now. When twins are born, and the boy twin dies, Koro, the chief, is unable to accept his grand-daughter, Pai, as a future leader.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 9: Daleko i blisko.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share