kpb

Furia

tytuł oryginalny: Fury

reżyseria: David Ayer
aktorzy: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña, Jon Bernthal

czas trwania: 134 min.
produkcja: USA 2014

info: Letnie Tanie Kinobranie

Jeden z dziesięciu najlepszych filmów 2014 roku w plebiscycie National Board of Review
Camerimage Bydgoszcz 2014: konkurs główny

Wojenne kino akcji w najlepszym wydaniu.

Dynamiczny, pełen emocji i perfekcyjnie zrealizowany film Davida Ayera (Królowie ulicy) z udziałem Brada Pitta opowiada o męstwie, braterstwie i przyjaźni w najtrudniejszych możliwych warunkach - czasach wojny.

Kwiecień 1945 roku. Alianckie wojska rozgromiły niemiecką armię w Ardenach i maszerują wprost na Berlin. Znany z odwagi, zahartowany w boju dowódca czołgu pieszczotliwie nazywanego Furia, sierżant Wardaddy (Brad Pitt) otrzymuje zadanie specjalne. Wraz ze swoją załogą będzie musiał wykonać tajną misję za linią frontu i stawić czoła znacznie potężniejszym siłom wroga. 

„Wojna już prawie dobiega końca, a nazistowskie imperium jest już tylko kolosem na glinianych nogach”, wyjaśnia David Ayer, reżyser filmu. „To zupełnie inna perspektywa niż w większości filmów wojennych, w których celebruje się zwycięskie kampanie na kontynencie europejskim, inwazję D-Day czy Bitwę w Ardenach”, kontynuuje Ayer. „My opowiadamy o zapomnianym przez wielu okresie, kiedy nie tylko nazistowskie wojska wydawały z siebie ostatnie tchnienie, ale i armia amerykańska, która znacznie przyczyniła się do ich pokonania, ledwie zipała po kilku latach nieustannej walki. Ludzie byli wykończeni. Żołnierze walczyli do ostatniego tchu, musieli trzymać się razem, bo w innym wypadku nie dotrwaliby do końca”.


Amerykanie lubią i potrafią kręcić filmy wojenne. Na tle podobnych produkcji z ostatnich lat Furia Ayera wyróżnia się próbą pokazania brudniejszego, mniej heroicznego oblicza wojny. NaEkranie.pl

Furia oferuje to, co we współczesnym kinie wojennym najlepsze: gatunkowe mięcho przyprawione emocją, widowisko rodem z Dantego, nie zagłuszające egzystencjalnego dramatu jednostki. Esensja.pl


| April, 1945. As the Allies make their final push in the European Theatre, a battle-hardened army sergeant named Wardaddy (Brad Pitt) commands a Sherman tank and her five-man crew on a deadly mission behind enemy lines. Outnumbered and outgunned, and with a rookie soldier thrust into their platoon, Wardaddy and his men face overwhelming odds in their heroic attempts to strike at the heart of Nazi Germany.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 5: Światło i mrok.ZWIASTUN:

Bookmark and Share