kpb

Eden (2014)

tytuł oryginalny: Eden

reżyseria: Mia Hansen-Løve
aktorzy: Félix de Givry, Pauline Etienne, Hugo Conzelmann, Greta Gerwig, Roman Kolinka, Vincent Macaigne, Laura Smet, Golshifteh Farahani, Vincent Lacoste

czas trwania: 131 min.
produkcja: Francja 2014
premiera: 2015-05-29

MFF w San Sebastian 2014: nominacja do Złotej Muszli

Elektryzująca, pulsującą tanecznym bitem opowieść o podróży młodego człowieka w dorosłość, inspirowana historią duetu Daft Punk.

Opowieść o ludziach, których muzyka klubowa portretuje lepiej niż cokolwiek innego.

Paul nie widzi świata poza muzyką. Jest młodym paryskim DJ-em, który rozpoczyna karierę w tym samym czasie co duet Daft Punk. Żyje pełną piersią: kluby, imprezy, podróże, pierwsze miłości, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. Jednak to muzyka jest dla Paula wszystkim - jedyną miłością, prawdziwą pasją, sposobem na zabawę, szczęście i spełnienie. Na fali popularności nowego klubowego brzmienia szybko zyskuje rozgłos, a jego życie zmienia się w nieustająca imprezę. Kolejne romanse, kolejne kluby, kolejne próby pozostania wiernym sobie i swojej pasji - po latach Paul wciąż nie widzi świata poza muzyką. Świat muzyki przestał jednak zauważać jego.

W filmie w roli Paula zobaczymy Félixa de Givry. W Edenie występują także Brady Corbet (Funny Games, Turysta) i Greta Gerwig, która wystąpiła wcześniej w filmie Woody'ego Allena Zakochani w Rzymie i Frances Ha. Duet Daft Punk sportretowali Vincent Lacoste i Arnaud Azoulay.

Reżyserka filmu, Mia Hansen-Løve, zdobyła nagrodę specjalną jury na MFF w Cannes w roku 2009 za film Ojciec moich dzieci. Scenariusz filmu wspólnie z reżyserką napisał jej brat, DJ, Sven Hansen-Løve, którego historia była inspiracją do powstania obrazu. Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter, czyli duet Daft Punk, wspierali powstanie filmu od samego początku i stali się jego muzycznymi patronami.

Reżyserka o filmie: Uważam, że historia French Touch oddaje specyfikę mojego pokolenia, pokolenia lat 90. Coś w niej lepiej podsumowuje tamtą dekadę niż jakikolwiek inne wydarzenie kulturalne czy polityczne. Sven często mówi, że młodzież wtedy była hedonistyczna. Ja przypominam sobie również uczucie niewinności, niebywałą świeżość w podejściu do świata i życia, obecną w muzyce Daft Punk.

W Edenie usłyszymy największe klubowe przeboje ostatnich 20 lat. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory: Daft Punk, Jaydee, Frankie Knuckles, The Orb, Joe Smooth, Jabberwocky i Rosie Gaines.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share