kpb

Ze wszystkich sił

tytuł oryginalny: De toutes nos forces

reżyseria: Nils Tavernier
aktorzy: Jacques Gamblin, Alexandra Lamy, Fabien Héraud, Sophie de Fürst, Pablo Pauly, Xavier Mathieu

czas trwania: 86 min.
produkcja: Francja 2014
premiera: 2015-04-10

info: Letnie Tanie Kinobranie

Julien, jak każdy nastolatek, marzy o przygodach i mocnych wrażeniach, które dla osoby niepełnosprawnej są trudne do realizacji. By osiągnąć swój cel, osiemnastolatek namawia swego ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei. Jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych na nowo zbliża rodzinę rozpadającą się pod ciężarem kalectwa syna. Wspierani przez najbliższych oraz grono przyjaciół ojciec i syn podejmują niewiarygodnie trudne wyzwanie.

W tej opowieści kładzie się nacisk na wagę więzi rodzinnych, co w tym kontekście ma ogromne znaczenie. Jednak przede wszystkim to „feel-good movie”! Choć punkt wyjścia jest dramatyczny, opowieść jest piękna, wzruszająca i zabawna. Wychodzimy z kina gotowi, by kochać innych! - mówi Alexandra Lamy, francuska aktorka grająca w filmie rolę matki.

Zaletą filmu jest doskonale dobrana obsada. Role rodziców reżyser powierzył Aleksandrze Lamy oraz Jacquesowi Gamblinowi. Nastolatka, który odmienia swoją rodzinę, zagrał Fabien Héraud - odnaleziony po pięciu miesiącach poszukiwań naturszczyk z upośledzeniem ruchowym.

Nils Tavernier zadebiutował w filmie jako aktor, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Obok kariery aktorskiej szybko dał się poznać także jako realizator filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. W 2006 roku zadebiutował fabułą Aurore (Aurora) z Margaux Chatelier, Carole Bouquet i François Berléand. Film Ze wszystkich sił (De toutes nos forces) to efekt wieloletniego zainteresowania reżysera problemami osób niepełnosprawnych z porażeniem mózgowym.

Reżyser o filmie: Od dwudziestu lat interesuję się dziećmi i ich chorobami. Właśnie spędziłem dwa lata w szpitalu Necker, na oddziale neurologicznym, w związku z filmem dokumentalnym. Wzruszały mnie niektóre dzieci odmienne od innych. Zauważyłem, że przy pewnych ciężkich upośledzeniach, dzieci emanowały nieprawdopodobną energią życiową, którą przekazywały otoczeniu, rodzinie, również mnie. (...) Chciałem nakręcić film, którego bohater jest wprawdzie upośledzony, ale szybko o tym zapominamy. Widzimy różnicę, patrząc na niego, ale kiedy ją akceptujemy, dostajemy w zamian energię i zapominamy o kalectwie.


Po tym filmie chce się chcieć. Chce się walczyć i kochać.
Le Parisien
Poruszający i błyskotliwy! L'Humanité
Piękna historia o odwadze, poświęceniu i miłości. Télé 7 Jours
Nils Tavernier nakręcił film pozbawiony patosu, o nieprawdopodobnej sile i autentyzmie, który porusza serce. aVoir-aLire.com


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 7: Siła i słabość.ZWIASTUN:

Bookmark and Share