kpb

Sąsiady (Neighbours)

tytuł oryginalny: Sąsiady

reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
aktorzy: Marek Dyjak, Kamila Wojciechowicz, Sandra Korzeniak, Piotr Głowacki, Katarzyna Herman, Artur Krajewski, Jacek Poniedziałek

czas trwania: 96 min.
produkcja: Polska 2014
premiera: 2015-03-20

info: with English subtitles

Wielki powrót wizjonerskiego i awangardowego reżysera Grzegorza Królikiewicza. Sąsiady to pierwszy film kinowy twórcy Na wylot i Przypadku Pekosińskiego od ponad 20 lat.

Z pozoru zwyczajna łódzka kamienica kryje w sobie wiele tajemnic. Zaglądamy do kolejnych mieszkań, w których toczą się niesamowite historie. W jednym z nich muskularny ksiądz (Mariusz Pudzianowski) odwiedza po kolędzie kobietę uprawiającą „najstarszy zawód świata” (Anna Mucha). W drugim lokalu mąż (Jacek Poniedziałek) udaje, że bije swoją żonę (Katarzyna Herman), aby zaimponować sąsiadom. Z kolejki po świąteczne karpie ludzie wychodzą ze znoszącymi pisanki królikami wielkanocnymi, a kobieta o dwóch sercach oddaje jedno z nich swojemu partnerowi. Na ostatnim piętrze ktoś zamierza wyskoczyć przez okno... a może już to zrobił i zdążył wrócić? 

Królikiewicz opowiada o życiu łódzkiej kamienicy - „famuły”. Famuły to budynki mieszkalne budowane dla robotników fabryk od końca XIX wieku, małe, ze wspólnymi toaletami na korytarzu. Dziś w większości zamieszkane przez najbiedniejszych, z wyglądu podobne są do śląskich familoków. Sąsiady to portret ludzi wykluczonych z kultury, z głównych nurtów życia społecznego. Reżyser podkreśla, że zależy mu na pokazaniu cierpienia, nadziei i poświęcenia osób żyjących na marginesie rzeczywistości. 

Film jest adaptacją opowiadań Adriana Markowskiego, mówiących o podwarszawskiej dzielnicy Włochy, ale uniwersalnych w opisie zdegenerowanej Polski poprzemysłowej. Bohaterami są tu anonimowe jednostki z warstwy porzuconej przez władze, pozbawionej jakiejkolwiek podstawowej opieki socjalnej. Królikiewicz umieścił akcję filmu w Łodzi przy ulicy Ogrodowej, gdzie tuż naprzeciwko tłocznego centrum handlowego, nowoczesnego muzeum i eleganckiego hotelu, wegetują w zapomnieniu najbiedniejsi.

Klimatyczne tło muzyczne Sąsiadów tworzą ballady Marka Dyjaka. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Krzyszof Ptak (Papusza, Jasminum, Edi, Dom zły).

Sąsiady to opowieść o ludziach, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy. Pełno w nim humoru, nieraz absurdalnego, pełno w nim przede wszystkim ciepła. Bo ci ludzie, choć często źli i występni, nie są pozbawieni ludzkich uczuć. Wręcz przeciwnie - wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się, że owi prości ludzie mają tych uczuć znacznie więcej niż ci, którzy nimi gardzą. I że właśnie ci prości ludzie skłonni są poświęcić nawet siebie i swoje życie w imię miłości. A czy my, tak zwani normalni ludzie, jesteśmy do tego zdolni?” (Grzegorz Królikiewicz)

„Kino z surrealistycznym pazurem (...). Wżerające się w mózg.”
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza


„Warto było przyjechać do Gdyni, żeby zobaczyć Sąsiady Królikiewicza. Stary mistrz nakręcił piękny film.” Jakub Socha, Dwutygodnik.com

„Bezkompromisowe dzieło jednej z legend polskiego kina.”
Karolina Stankiewicz, Stopklatka.pl

„Odważne formalnie” Dagmara Romanowska, Onet.pl

„Najodważniejszy, zaskakujący.” Piotr Kletowski, Rzeczpospolita


| Grzegorz Królikiewicz, a renowned Polish filmmaker, returns after 20 years with a warm, absurd comedy. Neighbours is a group portrayal of outsiders, people who live near us but are outside mainstream society, a multi-plot story about the cohabitants of a tenement house.

„It's a story about people that we usually don't notice in our everyday life (...) about people without perspectives, chances, who keep on living their miserable existence despite it all.” Grzegorz Królikiewicz

The film will be shown with English subtitles.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share