kpb

Samba

tytuł oryginalny: Samba

reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
aktorzy: Omar Sy, Charlotte Gainsbourg, Tahar Rahim, Izïa Higelin, Isaka Sawadogo, Hélène Vincent

czas trwania: 120 min.
produkcja: Francja 2014
premiera: 2015-02-20

info: Letnie Tanie Kinobranie

Francuski Nagrody Filmowe Cezary 2015 - nominacja:
najlepsza aktorka drugoplanowa - Izïa Higelin

Dwa lata temu Nietykalni przyciągnęli do kin na całym świecie rekordową publiczność - w samej Polsce 770 tys. widzów - stając się największym francuskim przebojem filmowym wszech czasów. Wiele swojego uroku zawdzięczali oni charyzmie występującego w głównej roli Omara Sy. Teraz aktor ponownie połączył siły z twórcami Nietykalnych w ich nowym, długo oczekiwanym filmie Samba. Tym razem Omarowi Sy partneruje Charlotte Gainsbourg w nietypowej roli.

Samba (Sy) i Alice (Gainsbourg) pochodzą z dwóch różnych światów. On pracuje na zmywaku w paryskim hotelu, ona jest wolontariuszką, która po latach pracy w korporacji postanowiła przewartościować swoje życie i pomagać ludziom. Gdy wskutek biurokratycznej pomyłki Samba trafia do aresztu, jego sen o lepszym życiu pryska, a co więcej grozi mu przymusowa deportacja z Francji. Alice postanawia mu pomóc za wszelką cenę, ale żeby to zrobić będzie musiała nie tylko przekroczyć granice prawa, ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie przebiega granica między zaangażowaniem i poczuciem misji, a głębokim uczuciem…

Samba to pasjonująca i pełna humoru opowieść o życiu w wielokulturowym tyglu, gdzie rzeczy najprostsze - bezinteresowne dobro, radość życia, solidarność oraz potrzeba kochania i bycia kochanym - okazują się być najważniejsze.

Film we Francji obejrzało ponad 3 miliony widzów.

Reżyserowie o filmie: „Z jednej strony mamy Sambę, pracującego na czarno emigranta, który próbuje zalegalizować swój status, by móc starać się o lepszą pracę. Z drugiej jest Alice, pracująca na wysokim kierowniczym stanowisku, mająca teoretycznie wszystko, by czuć się szczęśliwą. Ale jest tak przepracowana i zmęczona, że nie wytrzymuje nerwowo. Dla obojga praca jest czymś niesłychanie ważnym, ale kiedy się spotkają, odkryją, że jest coś więcej. Spróbują znaleźć własną ścieżkę prowadzącą do szczęścia, inną od tej, którą świat próbuje nam narzucić. Czy praca jest sensem życia? Bardzo chcieliśmy zadać to pytanie wprost”.

„Komediodramat twórców Nietykalnych, który zachwyci tłumy.”
The Hollywood Reporter
„Film o odwadze, determinacji i sile uczuć.” La Provence
„Omar Sy nigdy wcześniej nie był tak dobry, jak w tej roli bohatera z problemami.” Madame Figaro
„Czuły, pełen uczuć i humoru.” TV Grandes Chaines
„Czysta filmowa energia.” Premiere

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 1: Północ i Południe.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share