kpb

Snajper

tytuł oryginalny: American Sniper

reżyseria: Clint Eastwood
aktorzy: Bradley Cooper, Sienna Miller

czas trwania: 134 min.
produkcja: USA 2014
premiera: 2015-02-20

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2015: najlepszy montaż efektów dźwiękowych
- 5 nominacji: najlepszy film, najlepszy aktor - Bradley Cooper
, najlepszy scenariusz adaptowany - Jason Hall, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA - 2 nominacje: najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy dźwięk
Jeden z 10 najlepszych filmów roku w plebiscycie Amerykańskiego Instytutu Filmowego i National Board of Review

Oparty na prawdziwej historii film o najskuteczniejszym snajperze w dziejach amerykańskiej armii, Chrisie Kyle'u.

Najnowszy film mistrza amerykańskiego kina Clinta Eastwooda z nominowanym za swoją rolę do Oscara Bradleyem Cooperem
(Poradnik pozytywnego myślenia, American Hustle).

Żołnierz oddziału SEAL Chris Kyle zostaje wysłany do Iraku w jednym celu - ma chronić innych uczestników misji. Dzięki niezwykle celnym strzałom ratuje życie wielu żołnierzom na polu walki, a w miarę jak wieści o jego odwadze zataczają coraz szersze kręgi, zyskuje przydomek „Legenda”. Jego sława dociera również za linię wroga. Pozbycie się Kyle’a staje się najważniejszym celem rebeliantów, którzy wyznaczają nagrodę za jego głowę. Jednocześnie żołnierz toczy innego rodzaju bitwę - na własnym, rodzinnym froncie. 

W roli żony Kyle'a, Tayi, występuje Sienna Miller (Foxcatcher, Gwiedzny pył). 

Film oparty jest na autobiografii Kyle’a, która przez 13 tygodni utrzymywała się na szczycie listy bestsellerów New York Timesa. Snajper okazał się ogromnym sukcesem amerykańskich kin, tylko podczas pierwszego weekendu wyświetlania zarobił rekordowe 109 milionów dolarów.

„Kręciłem już filmy wojenne, ale ta opowieść wydała mi się interesująca, ponieważ dotyczy zarówno dokonań Chrisa na polu walki, jak i jego życia osobistego, co sprawia, że staje się jeszcze ciekawszą postacią. Pokazuje piętno, jakie wojna odciska na człowieku, ale także sposób, w jaki odbija się na całej rodzinie. Dobrze jest przypomnieć sobie, o jaką stawkę toczy się gra na wojnie, i zdać sobie sprawę z tego, na jakie poświęcenie zdobywają się żołnierze. Dlatego też pomyślałem, że ta historia powinna koniecznie dotrzeć do widzów” (Clint Eastwood, reżyser)


| From director Clint Eastwood comes American Sniper, starring Bradley Cooper as Chris Kyle, whose skills as a sniper made him a hero on the battlefield. But there was much more to him than his skill as a sharpshooter.

Navy SEAL Chris Kyle is sent to Iraq with only one mission: to protect his brothers-in-arms. His pinpoint accuracy saves countless lives on the battlefield and, as stories of his courageous exploits spread, he earns the nickname “Legend.” However, his reputation is also growing behind enemy lines, putting a price on his head and making him a prime target of insurgents. He is also facing a different kind of battle on the home front: striving to be a good husband and father from halfway around the world.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 5: Światło i mrok.ZWIASTUN:

Bookmark and Share