kpb

Witamy w Nowym Jorku

tytuł oryginalny: Welcome to New York

reżyseria: Abel Ferrara
aktorzy: Gérard Depardieu, Jacqueline Bisset, Drena De Niro

czas trwania: 124 min.
produkcja: Francja 2014
premiera: 2014-09-26

Abel Ferrara, twórca kultowego Złego porucznika z Harveyem Keitelem, powraca mocną opowieścią inspirowaną głośną seksaferą z udziałem Dominique’a Strauss-Kahna, byłego dyrektora zarządzającego Międzynarodowym Funduszem Walutowym, jednego z najpotężniejszych ludzi międzynarodowej finansjery i kandydata na prezydenta Francji. Skandal wstrząsnął mediami po obu stronach oceanu i zachwiał światem finansów.

U boku Gérarda Depardieu w jednej z głównych ról zobaczymy Drenę De Niro, córkę Roberta De Niro.

Deveraux jest potężnym człowiekiem. Przez jego ręce codziennie przewijają się miliardy dolarów, a decyzje mają wpływ na globalną ekonomię. Jednak afera seksualna z udziałem pokojówki z nowojorskiego hotelu doprowadzi do aresztowania i załamania błyskotliwej kariery finansisty.

Twórcy o filmie: „Nasz film zainspirowała prawdziwa historia, którą śledziły miliony ludzi na całym świecie. Rejestrowały ją kamery telewizyjne i omawiały dzienniki. Nasze postaci nie są jednak bohaterami dokumentu, a fikcji. Nikt nie ma prawa, żeby uzurpować sobie wszechwiedzę na temat tej skomplikowanej opowieści. Jest tu zbyt wiele punktów widzenia, a prawda jest nazbyt złożona”.

Gérard Depardieu o bohaterze filmu: „To fascynująca postać, trochę szekspirowska. W jego sprawie da się odnaleźć wątki i tematy, które rządziły światem dzieł Szekspira: władzę, pieniądze, seks. To motywy wielkich tragedii, nawet sztuk Moliera - chociażby Świętoszka. W życiu i władzy jest pewna teatralność”.

„Prowokujący” Empire

„Najlepszy film Ferrary od czasów Złego porucznika i Króla Nowego Jorku.
(...) Triumf Depardieu. Jego najlepsza rola od lat”
The Guardian

„Szczera, ważna i skłaniająca do myślenia próba zrozumienia najgłębszych i najmroczniejszych tajemnic męskości i władzy” TimeOut.com


ZWIASTUN:

Bookmark and Share