kpb

Kolor purpury

tytuł oryginalny: The Color Purple

reżyseria: Steven Spielberg
aktorzy: Whoopi Goldberg, Oprah Winfrey, Danny Glover, Margaret Avery

czas trwania: 154 min.
produkcja: USA 1985
premiera: 2014-12-19

info: poniedziałek, wtorek, czwartek (22, 23, 25.12)

11 nominacji do Oscarów 1986, w tym za najlepszy film i dla najlepszej aktorki (Whoopi Goldberg)

Maltretowana przez męża i pomiatana przez czwórkę jego dzieci z pierwszego małżeństwa, Celie z całych sił stara się posłusznie wykonywać obowiązki przykładnej żony. Do jej domu przybywa siostra Nettie, szukając schronienia przed okrutnym ojcem. Mąż Celie, Albert, wyrzuca kobietę, gdy ta odrzuca jego zaloty.

Kolor purpury, na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści Alice Walker, której akcja toczy się w wiejskich realiach Południa Stanów, jest triumfalnym debiutem Whoopi Goldberg, nominowanej do Oscara za pierwszoplanową rolę promiennej nieustraszonej Celie. Jest to także pierwszy film Spielberga poruszający problemy rasizmu i mniejszości etnicznych. Roger Ebert uznał go film roku i wpisał na listę Great Films Archive.

Pokazy tylko przez tydzień!
Zapraszamy w dn. 22-23 oraz 25 grudnia.  
| Screenings for one week only - December 22-23 & 25. 

| Based on the Pulitzer Prize-winning novel by Alice Walker, The Color Purple relates the life of Celie (Whoopi Goldberg), a Southern black woman virtually sold into a life of servitude to her brutal husband. A major box-office hit, The Color Purple was nominated for eleven Oscars.

(także: festiwal Letnie Tanie Kinobranie 2014, tydzień 4: Być kobietą)


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share