kpb

Kapitan Phillips

tytuł oryginalny: Captain Phillips

reżyseria: Paul Greengrass
aktorzy: Tom Hanks, Barkhad Abdi

czas trwania: 134 min.
produkcja: USA 2013

info: Letnie Tanie Kinobranie

6 nominacji do Oscara 2014 w tym za najlepszy film, scenariusz adaptowany i za drugoplanową rolę męską (Barkhad Abdi)
4 nominacje do Złotych Globów 2014 za najlepszy film - dramat, reżyserię, pierwszoplanową rolę męską (Tom Hanks) i drugoplanową rolę męską (Barkhad Abdi)
Brytyjska Nagroda Filmowa BAFTA za drugoplanową rolę męską dla Barkhada Abdiego i 8 nominacji, m.in. za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, męską rolę pierwszoplanową (Tom Hanks)
Jeden z 10 najlepszych filmów 2013 roku wg Amerykańskiego Instytutu Filmowego

Kapitan Phillips
to oparty na faktach film twórcy Lotu 93 i Ultimatum Bourne'a o porwaniu amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama przez grupę somalijskich piratów.

Film koncentruje się na wzajemnych relacjach między oficerem dowodzącym Alabamą, kapitanem Richardem Phillipsem (znakomita rola Toma Hanksa) i kapitanem somalijskich piratów, Musem (nominowany do Oscara Barkhad Abdi), którego Phillips jest zakładnikiem.

Gdy Muse i jego ludzie biorą na cel nieuzbrojony, towarowy statek Phillipsa, kurs jest nieuchronnie kolizyjny. Na skutek konfrontacji, dochodzi do impasu. Obaj mężczyźni nie mają żadnego wpływu na koleje wydarzeń i zdani są na łaskę sił, nad którymi nie mają kontroli.

Aktorstwo najwyższych lotów w filmie, który podnosi poprzeczkę gatunku, jakim jest thriller oparty na autentycznych wydarzeniach. Rolling Stone, Peter Travers
Tom Hanks wciela się w swoją rolę w tak niewymuszony sposób, że wydaje się, iż nie gra, ale po prostu jest sobą. New York Times, Manohla Dargis

| Captain Phillips is a multi-layered examination of the 2009 hijacking of the U.S. container ship Maersk Alabama by a crew of Somali pirates. The film focuses on the relationship between the Alabama's commanding officer, Captain Richard Phillips (Tom Hanks), and the Somali pirate captain, Muse (Barkhad Abdi), who takes him hostage. Nominated for 6 Academy Awards including the Best Picture. 

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2014,
tydzień 1: Świat z innej perspektywy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share