kpb

54. KFF: Retrospektywa Bogdana Dziworskiego 2 (29 maja)

RETROSPEKTYWA BOGDANA DZIWORSKIEGO 2 | BOGDAN DZIWORSKI RETROSPECTIVE 2, 104' 


ARENA ŻYCIA | THE ARENA OF LIFE
reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1979, 20' (dok.)

Dokumentalny zapis ostatniego spektaklu sezonu 1978 w Cyrku Wielkim. Kamera skrzętnie wyłapuje istotne szczegóły, gesty, sytuacje, emocje malujące się na twarzach cyrkowców. Pod koniec następuje niezapomniana scena uroczystego pożegnania sezonu. Dla Dziworskiego show nigdy się jednak nie kończy: popisy cyrkowców przy suto zastawionym stole kwitowane są gromkimi brawami, które realizatorzy zarejestrowali podczas przedstawienia.

(opis na stronie KFF)


SCENY NARCIARSKIE Z FRANZEM KLAMMEREM | SKIING SCENES WITH FRANZ KLAMMER
reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1980, 21' (dok.)

Trzeba było nie lada odwagi i pomysłowości, aby powstało to arcydzieło. Bogdan Dziworski i Zbigniew Rybczyński czekali na samolot do Austrii, kiedy dostali wiadomość, że ich bohater - Franz Klammer, ikona narciarstwa alpejskiego - złamał nogę. Natychmiast zdecydowali, że polecą i będą kręcić bez scenariusza. Fragment ich eksperymentalnej współpracy został uwieczniony w filmie: jedna ze scen przedstawia Rybczyńskiego filmującego Klammera z różnych ujęć kamery.

(opis na stronie KFF)


FECHMISTRZ | FENCER
reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1980, 12' (dok.)

Dokumentalny portret Władysław Kurpiewskiego, wybitnego trenera szermierki i współtwórcy licznych sukcesów polskich florecistów. Łącząc w filmie pierwiastki poetyckiej impresji i dokumentalnej ciekawości, Dziworski kreśli swojego rodzaju credo artystyczne. W ścieżce dźwiękowej słychać wyolbrzymione odgłosy krzyżujących się szpad i walc Straussa, który idealnie komponuje się z lekkimi i zwinnymi ruchami mistrza.

(opis na stronie KFF)


WDECH - WYDECH | BREATHE IN - BREATHE OUT
reż.|dir. Bogdan Dziworski, Zbigniew Rybczyński, PL 1981, 31' (dok.)
Ten jeden z najbardziej lekkich, parodystycznych filmów Dziworskiego powstał w Krynicy Górskiej, gdzie reżyser urodził się i spędził dzieciństwo. Zapis PRL-owskiego karnawału, świata sanatoriów, wczasów i towarzyskich konkursów przywodzi na myśl sceny z filmów Marka Piwowskiego (Hair, Rejs), wyśmiewających niski poziom rodzimego przemysłu rozrywkowego. Film zrealizowany wspólnie ze Zbigniewem Rybczyńskim, tuż przed jego wyjazdem z Polski.

(opis na stronie KFF)


KILKA OPOWIEŚCI O CZŁOWIEKU | A FEW STORIES ABOUT MAN
reż.|dir. Bogdan Dziworski, PL 1983, 20' (dok.)

Filmowy portret Jerzego Orłowskiego, pozbawionego rąk rysownika-amatora. Impresyjne sceny ukazują bohatera w różnych sytuacjach: gdy musi radzić sobie z codziennymi czynnościami, gdy skacze do wody, jeździ na nartach, rysuje. Nawet najprostsza rzecz wymaga od niego walki, wytrzymałości i nieprzeciętnej sprawności. Wiele ujęć oglądamy w zwolnionym tempie, kontemplując najmniejszy szczegół, który reżyser umiejętnie wydobywa z rzeczywistości.

(opis na stronie KFF)


Pokaz w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Fotos: Sceny narciarskie z Franzem Klammerem

Bookmark and Share