kpb

Mandarynki

tytuł oryginalny: Mandariinid / Tangerines

reżyseria: Zaza Urushadze
aktorzy: Giorgi Nakashidze, Elmo Nüganen, Mikhail Meskhi, Lembit Ulfsak

czas trwania: 87 min.
produkcja: Rosja/Gruzja 2013
premiera: 2014-06-06

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary, Złote Globy 2015 - nominacja: najlepszy film obcojęzyczny
Laureat Nagrody Publiczności oraz nagrody za reżyserię
Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2013
MFF w Mannheim 2013: Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna
Pimedate Ööde Filmifestival 2013: najlepszy film estoński, Nagroda Don Kichota 
MFF w Tbilisi 2013: najlepsza reżyseria
MFF w Fair (Egipt) 2014: najlepszy film, najlepszy scenariusz

Słodko-gorzki, poetycki film, przywołujący Ziemię niczyją Danisa Tanovicia, osnuty wokół konfliktu abchasko-gruzińskiego.

Jest rok 1992, ciszę abchaskich mandarynkowych sadów przerywają odgłosy toczącej się wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy - Markus i jego sąsiad Ivo. Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną. Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowy, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom.

Konflikt zbrojny nasila się. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki rannego Czeczena. Nie zważając na niebezpieczeństwo, zabiera go do domu. Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina. Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się krew?

Przepiękne zdjęcia Reina Kotova. Mistrzowskie wyważenie humoru i powagi.
Dennis Harvey, „Variety

Przejmujący, mocny, ważny, a jednocześnie lekki i zabawny - taki jest dramat wojenny Zazy Urushadze, zdecydowanie najlepszy film ostatniego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Maciej Woźniak, Stacja Kultura.pl

W tym ludzkim i szczerym filmie Zazy Urushadze udaje się zestawić piękno gruzińskich krajobrazów ze skomplikowaną naturą estońskiej tożsamości.
Meril Antsmaa, Cinema Jam

 

| In 1992, war rages in Abkhazia, a breakaway region of Georgia. An Estonian man Ivo has decided to stay behind and harvest his crops of tangerines. In a bloody conflict at his door, a wounded man is left behind, and Ivo takes him in.

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2020,
tydzień 6.: O jak Obcy

Wcześniej w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 1: Północ i Południe.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share