kpb

Eastern Boys

tytuł oryginalny: Eastern Boys

reżyseria: Robin Campillo
aktorzy: Olivier Rabourdin, Kirill Emelyanov, Danil Vorobyev, Edea Darcque

czas trwania: 128 min.
produkcja: Francja 2013
premiera: 2014-05-30

Zwycięzca festiwalu Off Plus Camera 2014: Krakowska Nagroda Filmowa w konkursie głównym „Making Way”
MFF w Wenecji 2013: zwycięzca sekcji Horyzonty
MFF w Santa Barbara 2014: najlepszy film międzynarodowy

Trzymający w napięciu dramat społeczny uznanego scenarzysty i montażysty Robina Campillo, stałego współpracownika Laurenta Cantet.

Pochodzą ze wschodu Europy: z Rosji, Ukrainy czy Mołdawii. Najstarsi nie mogą mieć jeszcze 25 lat. Wieku tych najmłodszych nie sposób odgadnąć. Całymi dniami kręcą się wokół paryskiego dworca Gare du Nord. Zapewne się prostytuują.

Daniel, dyskretny mężczyzna około 50-tki, nie może oderwać wzroku od jednego z nich - Marka. W końcu zbiera się na odwagę i zaczepia chłopaka. Ten zgadza się przyjść do jego mieszkania. Następnego dnia, kiedy dzwoni dzwonek do drzwi, Daniel nie zdaje sobie sprawy, że właśnie wpadł w pułapkę.

Reżyser o filmie: Film ten nie aspiruje do bycia komentarzem na temat życia nielegalnych imigrantów ani refleksją odnośnie ojcostwa. To przede wszystkim fabularna fikcja. Poznajemy bohaterów, którzy z różnych względów żyją w ukryciu i są dla siebie nawzajem jednocześnie obietnicą i zagrożeniem. Tak jak Daniel, który w konfrontacji z młodymi mężczyznami ze Wschodu miota się między strachem a pożądaniem, tak film podąża krętą ścieżką pośród niejednoznacznych uczuć, skrajnych sytuacji, lecz także chwil pełnych nadziei i czystego szczęścia.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share