kpb

Jaskółka (The Caged Swallow)

tytuł oryginalny: Jaskółka

reżyseria: Bartosz Warwas
aktorzy: Marcin Włodarski, Ewa Kustusz, Barbara Dembińska, Michał Staszczak, Bronisław Wrocławski

czas trwania: 73 min.
produkcja: Polska 2013
premiera: 2014-05-16

(English below)

Off Plus Camera 2014: Konkurs Polskich Filmów Fabularnych
MFF w Gdyni 2013: pierwsze miejsce w rankingu krytyków w sekcji Panorama

Jaskółka
, film dyplomowy Bartosza Warwasa ze zdjęciami Ernesta Wilczyńskiego to drugi w historii Szkoły Filmowej w Łodzi - po Rysopisie Jerzego Skolimowskiego z 1964 roku - pełnometrażowy film dyplomowy.

Gierek zastępuje Gomułkę, Polska zajmuje trzecie miejsce w mistrzostwach świata w piłce nożnej, kończy się wojna w Wietnamie, a Karol Wojtyła zostaje papieżem. Agnieszce Jaskółce kolorowe lata siedemdziesiąte przywodzą jednak na myśl zupełnie inne wspomnienia...

Wielkanoc 2000 roku, piętnaście lat po ucieczce z domu, Agnieszka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, aby pojednać się z ojcem. Droga ta okazuje się podróżą w czasie, w trakcie której bohaterka na nowo przeżywa wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastanie w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, a nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się codziennością. 21 czerwca 1973 roku Stan Borys wykonuje w trakcie festiwalu w Opolu Jaskółkę uwięzioną. Przed telewizorami śledzi to wydarzenie cała Polska. Nie inaczej jest w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzy się jednak coś więcej, coś, co odciśnie piętno na życiu 9-letniej dziewczynki...

Reżyser o filmie: „Trzy lata temu natrafiłem na nagranie Stana Borysa „Jaskółka uwięziona”, którego wcześniej nie znałem. Piosenka mnie emocjonalnie poraziła i niespodziewanie wtedy tamta historia do mnie wróciła. Zobaczyłem ostatnią sekwencję, której towarzyszy piosenka. Tak wygląda zresztą mój sposób pracy: próbuję emocje z obrazu zapisać w muzyce. (...) Jeśli chodzi o otaczającą nas rzeczywistość, jestem pesymistą. Nie wierzę w dobro w ludziach, boję się tłumu. W mojej głowie świat jest pozornie piękny, ale za czterema ścianami mieszkań, dzieją się często straszne rzeczy. Tak jak w Blue Velvet Davida Lyncha...”

// On June 21, 1973, Stan Borys sings a song entitled "The Caged Swallow" at the Opole festival, as all of Poland watches the event on television. This includes the whole household at the home of nine-year-old Agnieszka Jaskółka (English: Swallow). But that fateful evening will bring another event - something that will reflect on her life. In the Polish films competition at Off Plus Camera festival.

the film will be shown with English subtitles


ZWIASTUN:

Bookmark and Share