kpb

Szukając Vivian Maier

tytuł oryginalny: Finding Vivian Maier

reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel

czas trwania: 84 min.
produkcja: USA 2013
premiera: 2014-05-09
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Krakow Photo Fringe 2016

Oscary 2015 - nominacja: najlepszy dokument pełnometrażowy
MFF w Palm Springs 2014: John Schlesinger Award
FF w Miami 2014: Knight Documentary Competition - Grand Jury Prize
International Documentary Association 2014: Best Writing - Creative Recognition Award

Szukając Vivian Maier
to film pokazywany na festiwalach całego świata - od Toronto, przez Miami i Rio de Janeiro, aż po Berlin - przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.

Całe życie pracowała jako skromna niania, przez cztery dekady opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia i w każdej wolnej chwili, robiła zdjęcia, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.

Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?


John Maloof - reżyser i producent
John Maloof jest filmowcem, fotografem i historykiem. Jest także opiekunem spuścizny po Vivian Maier. Dzięki swojej kolekcji John upowszechnia dzieła artystki. Wychowywał się w zachodniej części Chicago, będąc stałym bywalcem pchlich targów i aukcji staroci, co pozwoliło mu odkryć fotografie Vivian. Jest autorem książki Vivian Maier: Street Photographer.

Charlie Siskel - reżyser i producent
Charlie Siskel jest nominowanym do nagrody Emmy producentem filmowym i telewizyjnym, scenarzystą oraz reżyserem. Wśród wyprodukowanych przez niego filmów znajdują się nagrodzone Oscarem Zabawy z bronią Michaela Moore'a czy Religious Billa Mahera i Larry Charlesa. Przez ostatnie 15 lat pracował głównie nad filmami dokumentalnymi i komediami, czasami łącząc oba te gatunki. Urodził się i wychowywał w okolicy, w której Vivian była nianią. Z wykształcenia jest prawnikiem, mieszka w Los Angeles. 


Pokaz w ramach Krakow Photo Fringe 2016.

(także: Kraków Photo Fringe, 2015)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share