kpb

Imigrantka

tytuł oryginalny: The Immigrant

reżyseria: James Gray
aktorzy: Marion Cotillard, Joaquin Phoenix, Jeremy Renner

czas trwania: 120 min.
produkcja: USA 2013
premiera: 2014-04-25

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2013: oficjalna selekcja, konkurs główny

Nominowana do Złotej Palmy MFF w Cannes wysokobudżetowa produkcja z Marion Cotillard, Joaquinem Phoenixem i Jeremym Rennerem w rolach głównych. Rozgrywająca się w Ameryce w czasach prohibicji opowieść o trójkącie miłosnym między Polką i dwoma Amerykanami.

Jest rok 1921. Dwie młode Polki wyruszają do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Zanim jednak spełni się ich amerykański sen muszą przejść selekcję na Ellis Island. Chora na gruźlicę Magda zostaje zatrzymana i poddana kwarantannie, a zdana tylko na siebie Ewa (Cotillard) rozpoczyna zdobywanie Ameryki na własną rękę. Niestety szybko przekonuje się, że młoda Polka bez znajomości i referencji na Manhattanie nie może liczyć na zbyt wiele. Trafia na ulicę, gdzie jej przewodnikiem i opiekunem zostaje Bruno (Joaquin Phoenix), który wciąga ją w nowojorski półświatek brudnych interesów i prostytucji. Ewa przypadkowo poznaje również kuzyna Brunona - Orlando (Jeremy Renner), który swoimi obietnicami na nowo rozbudzi w dziewczynie marzenia i nadzieje.

Film zrealizował ceniony amerykański reżyser James Gray, autor Kochanków, Królów nocy i Małej Odessy.

Imigrantka to hołd dla klasycznego romansu, w którym malownicze zdjęcia i dopracowana w najmniejszym szczególe scenografia przeniosą nas w świat Ameryki drugiej dekady XX wieku. Na ekranie, u boku Cotillard, pojawi się również polska aktorka, Dagmara Domińczyk.

Marion Cotillard o swoje roli polskiej imigrantki: „To było dla mnie bardzo trudne. Nie ma w języku polskim ani jednego słowa, które brzmiałoby podobnie do słów w angielskim lub francuskim. Przejrzałam wiele książek w księgarni polskiej w Paryżu i obejrzałam tyle polskich filmów, ile się dało, po to, by słuchać języka.”

„W
Imigrantce reżyser James Gray nawiązuje do historii własnych dziadków, którzy ze Wschodu przybyli do Stanów Zjednoczonych. Nie kreśli jednak szerokiego społecznego tła, nie interesuje go historyczny kontekst. Twórca Królów nocy bierze na warsztat amerykańską mitologię - i wywraca ją na drugą stronę.” Piotr Mirski, Interia.pl

| Ewa Cybulski (Marion Cotillard) and her sister sail to New York from their native Poland in search of a new start and the American dream. When they reach Ellis Island, doctors discover that Magda (Angela Sarafyan) is ill, and the two women are separated. Ewa is released onto the mean streets of Manhattan while her sister is quarantined. Alone, with nowhere to turn and desperate to reunite with Magda, Ewa quickly falls prey to Bruno (Joaquin Phoenix), a charming but wicked man who takes her in and forces her into prostitution.

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2014,
tydzień 1: Świat z innej perspektywy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share