kpb

Droga do zapomnienia

tytuł oryginalny: The Railway Man

reżyseria: Jonathan Teplitzky
aktorzy: Colin Firth, Nicole Kidman, Jeremy Irvine, Stellan Skarsgård, Hiroyuki Sanada, Sam Reid

czas trwania: 116 min.
produkcja: Australia/Wlk. Brytania 2013
premiera: 2014-04-04

info: Letnie Tanie Kinobranie

Zdobywcy Oscarów Colin Firth (Jak zostać królem, Samotny mężczyzna) i Nicole Kidman (Godziny, Inni) w ekranizacji bestsellerowej powieści Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera, pojmanego przez Japończyków podczas II wojny światowej.

Osadzony w obozie jenieckim Lomax (Firth) jest zmuszany do wycieńczającej pracy przy budowie osławionej Kolei Śmierci (Kolei Birmańskiej). Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i ludności cywilnej. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć.

Lata później zmagający się z wojenną traumą Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Ma nadzieję, że konfrontacja z dawnym wrogiem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten wstrząsający rozdział swego życia.

Firthowi i Kidman na ekranie towarzyszą Jeremy Irvine (Czas wojny), Stellan Skarsgård (Nimfomanka), Hiroyuki Sanada (Ostatni samuraj).

Colin Firth o swojej filmowej roli: „W ogromnej większości scenariuszy mamy do czynienia ze standardowym typem bohatera. W tym przypadku nie mieliśmy nic standardowego. Eric jest wyjątkowy pod każdym względem: mamy tu jego fascynację koleją, jego żołnierskie cnoty - lojalność i honor. A jednocześnie dochodzi do głosu mroczna część jego osobowości, jego bolesna tajemnica”.

Klasycznie opowiedziany dramat chwyta za serce w sposób, który znamy na pamięć, co nie znaczy, że czyni to nieskutecznie.
Anna Tatarska, Stopklatka.pl

Kameralna, poruszająca historia o niełatwej sztuce przebaczania.
Małgorzata Steciak, Onet.pl

W konwencjonalnie, acz dobrze wyreżyserowanej i zagranej historii, (...) reżyser zawarł wiele emocji, szczyptę życiowej prawdy oraz tradycję australijskiego kina wojennego. Martyna Olszowska, Interia.pl 

| Based on the remarkable bestselling autobiography, The Railway Man tells the extraordinary and epic true story of Eric Lomax (Colin Firth), a British Army officer who is tormented as a prisoner of war at a Japanese labor camp during World War II. Decades later, Lomax and his beautiful love interest Patti (Nicole Kidman) discover that the Japanese interpreter responsible for much of his treatment is still alive and set out to confront him, and his haunting past.

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 8: Na krawędzi otchłani.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share