kpb

Anioł śmierci

tytuł oryginalny: Wakolda

reżyseria: Lucía Puenzo
aktorzy: Àlex Brendemühl, Florencia Bado, Diego Peretti, Natalia Oreiro, Elena Roger

czas trwania: 90 min.
produkcja: Argentyna 2013
premiera: 2014-02-14

info: Letnie Tanie Kinobranie

Argentyński kandydat do Oscara 2014
MFF w Cannes 2013: Un Certain Regard - selekcja oficjalna
Międzynarodowy Festiwal Nowego Kina Latynoamerykańskiego Hawana 2013: Nagroda Specjalna Jury, najlepsza reżyseria
MFF Sankt Petersburg 2013: nagroda publiczności

Najnowszy film Lucii Puenzo, autorki XXY, to oparta na faktach przypowieść o złu, a zarazem emocjonujący, rasowy thriller.

W 1945 roku z pomocą Banku Watykańskiego i tajnej organizacji Odessa, zrzeszającej byłych SSmanów, najgroźniejsi zbrodniarze wojenni przedostają się na tereny nie objęte ekstradycją do Ameryki Południowej. To ona staje się mekką dla uciekinierów.

Argentyna, 1962 rok. Rodzina z dwójką dzieci jedzie objąć w spadku hotel nad jeziorem. Po drodze spotyka przystojnego, kulturalnego Niemca, z którym z łatwością nawiązuje kontakt. Mężczyzna zostaje pierwszym, nie sprawiającym kłopotów gościem pensjonatu. Tak, z pozoru niewinnie, rozpoczyna się mrożące krew w żyłach, spotkanie z nazistowskim potworem.

Reżyserka o filmie: „Spędziłam ponad rok pisząc scenariusz do Anioła śmierci, zgłębiając powody, dla których rząd argentyński otworzył drzwi tylu nazistom, co więcej tworząc nowe prawo zezwalające na używanie ich prawdziwych imion i nazwisk, a małe miasta takie jak Bariloche były przyjaźnie nastawione i witały ich z otwartymi ramionami. Dlaczego setki argentyńskich rodzin stało się de facto ich wspólnikami? Jaka była reakcja tych zamkniętych niemieckich społeczności, które osadziły się w Patagonii na długo przed wybuchem II wojny Światowej, gdy nazizm przerodził się w coś ohydnego? Co więcej, co stało się z tymi nastolatkami, które się wtedy w tych społecznościach wychowywały, gdy dowiedziały się z jakimi potworami mieli do czynienia?”

Film Lucii Puenzo przynosi gorzką konkluzję - łatwo nami manipulować i wciągnąć w grę, w której jesteśmy niczego nieświadomymi pionkami, a stawką może być nasze życie. Jaga Kowala, Stopklatka.pl

Niepokojący, unikający oczywistości film o tym jak dr. Mengele wkradł się w życie argentyńskiej rodziny. Paweł Mossakowski, Orange.pl

Mrożące krew studium ludzkiej obsesji. Marcin Pietrzyk, Filmweb.pl

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 8: Na krawędzi otchłani.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share