kpb

Heli

tytuł oryginalny: Heli

reżyseria: Amat Escalante
aktorzy: Armando Espitia, Andrea Vergara, Linda Gonzalez, Juan Eduardo Palacios

czas trwania: 105 min.
produkcja: Meksyk/Francja/Niemcy/Holandia 2013
premiera: 2014-01-31

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes: konkurs główny, najlepsza reżyseria
Camerimage 2013: Srebrna Żaba


Szokujące kino z Meksyku Amata Escalante (Sangre, Los bastardos). Laureat nagrody za reżyserię na festiwalu w Cannes.

Estela ma 12 lat i właśnie szaleńczo zakochała się w młodym uczniu szkoły policyjnej, który chce, żeby razem uciekli i wzięli ślub. Jej rodzina będzie musiała stawić czoła panującej wokół przemocy, aby doprowadzić do tego, żeby marzenie nastolatków się spełniło.

Reżyser o filmie: Opowiadam o rzeczach ekstremalnych, ale taki jest Meksyk. W tym kraju strach jest wszechobecny, przemoc dotyczy wszystkich, nawet jeśli w danej chwili jej nie widać, to ciągle się tli, czeka w ukryciu.

13-latka jak najszybciej pragnie wyrwać się spod kurateli rodziny i rozpocząć dorosłe życie. Jej wybranek odbywa służbę wojskową w jednostce specjalnej zajmującej się likwidacją gangów narkotykowych. Piekło, które oboje przejdą uświadomią jej, że dzieciństwo choćby nie wiadomo jak nieszczęśliwe i ubogie jest rajem w porównaniu z tym, co człowieka spotyka później. Janusz Wróblewski, „Polityka”

Escalante boleje nad narodem, który z każdym rokiem coraz bardziej zbliża się do bycia jednym wielkim gangiem, jedną wielką mafią. To, czy Meksyk już ten stan osiągnął, czy stoi na krawędzi zaledwie milimetr od niego, pozostaje w „Heli” zawieszonym pytaniem, ale sam film wstrząsa. Urszula Lipińska, PortalFilmowy.pl

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 8: Na krawędzi otchłani.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share