kpb

Chore ptaki umierają łatwo

tytuł oryginalny: Sick Birds Die Easy

reżyseria: Nicholas Fackler
aktorzy: Nicholas Fackler, Ross Brockley, Dana Altman, David Matysiak, Emily Sutterlin, Tatyo Poitevin, Sam Martin

czas trwania: 92 min.
produkcja: Gabon/USA 2012
premiera: 2014-05-09

13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - najlepszy film w Międzynarodowym Konkursie "Filmy o sztuce"

Grupa artystów wyrusza do Gabonu, by odnaleźć tam biblijny Eden i skosztować ibogi - mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najsilniejszych substancji psychotropowych, która nie tylko wywołuje niezwykłe wizje, posiada też moc uwalniania z wszelkich uzależnień. Członkowie wyprawy w gabońskiej dżungli, podczas tubylczego rytuału, zamierzają odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i uwolnić się od nałogów.

To, co dzieje się w czasie wyprawy, nakręcanej toksyczną mieszanką towarzyską przy nieustannie włączonej kamerze i dietą złożoną z trawy, kwasu i opiatów, przypomina majaki Huntera S. Thompsona pokazane w reality TV - mówiła kuratorka konkursu "Filmy o sztuce" 13. MFF T-Mobile NH, Ewa Szabłowska. I choć nie jest to stricte film o sztuce, to daje on współczesny obraz zderzenia kultur i - jak na Eden przystało - utraty niewinności.

„Portret grupy Amerykanów, poszukujących narkotykowego panaceum na terenie Gabonu, staje się pretekstem do opowieści o naiwnych wyobrażeniach, kolonizatorskich zapędach i rozczarowaniach związanych z konfrontacją z inną kulturą, wobec której odruchowo przyjmujemy imperialistyczną pozycję. Fackler umieszcza siebie w centrum wydarzeń jako przewodnika wycieczki i konsekwentnie obnaża własne słabości i błędne przekonania.” Agnieszka Jakimiak, dwutygodnik.com

O reżyserze:

Nicholas Fackler to amerykański reżyser urodzony i mieszkający w Nebrasce. Jego debiutanckim filmem był Witaj, miłości z Ellen Burstyn i Martinem Landauem, który w 2008 roku był nominowany do Independent Spirit Award za najlepszy scenariusz. Filmową karierę zaczął już jako nastolatek, kręcąc wideoklipy m.in. dla Azure Ray, Bright Eses, The Good Life oraz zespołu Icky Blossoms, w którym sam gra.

(także: T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2014)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share