kpb

Rakieta

tytuł oryginalny: The Rocket

reżyseria: Kim Mordaunt
aktorzy: Sitthiphon Disamoe, Loungnam Kaosainam, Thep Phongam, Bunsri Yindi, Sumrit Warin, Alice Keohavong

czas trwania: 96 min.
produkcja: Australia 2013
premiera: 2013-12-13

info: Letnie Tanie Kinobranie

Australijski kandydat do Oscara 2014
MFF w Berlinie 2013: najlepszy debiut fabularny
, nagroda specjalna Amnesty International
Australijskie Nagrody Filmowe 2014 - 11 nominacji, nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny 
MFF w Sydney 2013, American Film Insitute Festival 2013, MFF w Leeds 2013, MFF w Calgary 2013: nagrody publiczności
MFF Tribeca 2013: najlepszy film fabularny, nagroda publiczności


Film, który oczarował jury i publiczność festiwali filmowych na całym świecie.

Chłopiec, który rzekomo przyciąga nieszczęścia, prowadzi swoją rodzinę oraz parę wyrzutków przez Laos w poszukiwaniu nowego domu. Po podróży przez kraj wyniszczony wojnami, podróży pełnej nieszczęśliwych zdarzeń, chłopiec chce udowodnić, iż nie jest przeklęty i buduje ogromną rakietę, która pozwoli mu wziąć udział w najbardziej dochodowych, ale również i niebezpiecznych zawodach roku: Festiwalu Rakiet.

O 10-letnim Ahlo ludzie mówią, że przynosi pecha. Kiedy jego rodzina traci dom i zmuszona jest do przeprowadzki, chłopiec spotyka pełną zapału sierotę o imieniu Kia oraz jej ekscentrycznego wujka, Purple, byłego żołnierza uwielbiającego ryżowe wino i Jamesa Browna. Starając się nie zawieść zaufania ojca, Ahlo prowadzi swoich bliskich, Kię oraz jej wujka Purple przez kraj naznaczony wojnami w poszukiwaniu nowego domu. W ostatniej próbie udowodnienia, że nie jest przeklęty, buduje ogromny pocisk rakietowy, by móc wziąć udział w najbardziej dochodowych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych zawodach roku: Festiwalu Rakiet.

W filmie występują m.in. Sitthiphon Disamoe, niegdyś dziecko ulicy, który wcielił się w Ahlo, oraz weteran ekranu, aktor komediowy Thep Phnogam, odtwórca roli zniszczonego przez życie, ale i dowcipnego byłego żołnierza, który zostaje mentorem młodego bohatera.

„Imponujący debiut... (...) Tę Rakietę można odpalić wszędzie.” Variety

„Jeśli jakiś film na tegorocznym Tribeca zasłużył na miano bomby, to jest to ten film... Nie zdziw się, jeśli dostanie w przyszłym roku Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych.Los Angeles Times

| A boy who is believed to bring bad luck leads his family (and a couple of ragged misfits) through Laos to find a new home. After a calamity-filled journey through a land scarred by war, the boy builds a giant rocket to prove he's not cursed and to enter the most lucrative but dangerous competition of the year: a rocket festival.

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 3: Szaleństwa młodości.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share